Ще рік тому фахівцям страхового бізнесу, фінансистам, фармацевтам пророчили велике майбутнє. Тепер кадровики з прогнозами не поспішають. Під час кризи на ринку праці керують балом кваліфіковані менеджери з продажу, ІТ-спеціалісти,робітничі спеціальності, а також з’являються нові професії, наприклад, колектор-антиколектор.
Найважче зараз банківським спеціалістам, фахівцям із підбору персоналу, рієлтерам, будівельникам та юристам без досвіду роботи. Для них роботи практично немає, а пропозиції щодо зарплатні порівняно з докризовим періодом скоротилися чи не вдвічі. Надзвичайно важко працевлаштуватися і музикантам, художникам, хореографам…
Для робітників
і менеджерів
з продажу завжди
є робота
За словами Наталі БУРДЕНЮК, директора кадрової компанії "Протеже", нині в області найбільший попит на спеціалістів робітничих спеціальностей: токарів, автослюсарів, фрезерувальників, водіїв категорії В і С з власним транспортом, перукарів і манікюрниць, а також сезонно на швачок та розкрійниць. Крім того, завжди затребувані вузькопрофільні ІТ-спеціалісти та менеджери з продажу.
– Менеджери з продажу приносять живі гроші, тому попит на таких працівників є і буде, – пояснює Наталя Бурденюк. – Причому багато людей з робітничих спеціальностей у нас перейшли в торгівлю. Але нині ринок потребує тільки досвідчених професійних менеджерів, а далеко не всі претенденти можуть забезпечити результативність.
Кількість безробітних юристів і економістів збільшиться
За результатами минулого року, найпопулярнішими у вузах були факультети права, міжнародної економіки та менеджменту. Але більшість фахівців констатують перенасичення ринку праці такими фахівцями і в майбутньому прогнозують збільшення кількості безробітних юристів та економістів.
– Батьки і майбутні студенти повинні розуміти, що криза, наприклад, викличе реструктуризацію банківської системи. Банків стане менше, і потреба в банківських працівниках зменшиться. – каже Наталя Бурденюк. – Такої кількості юристів та економістів, яку сьогодні випускають вузи, на ринку праці не потрібно.
У Конфедерації роботодавців України наголошують, що навчання на колись престижних факультетах може закінчитися безробіттям після отримання диплома. Наприклад, торік не могла працевлаштуватися приблизно половина економістів, юристів та менеджерів.
Економіка зацікавлена
в інженерах
і робітниках
У червні Конфедерація роботодавців України звернулася з відкритим листом до випускників, щоби привернути увагу до інженерних і робітничих спеціальностей.
– Реальний сектор економіки держави дуже зацікавлений у висококваліфікованих робітничих професіях, – прокоментував "МБ" Олексій МІРОШНИЧЕНКО, виконавчий віце-президент Конфедерації роботодавців України. – Після фінансово-економічної кризи країні для економічного розвитку будуть потрібні технологи, інженери авіакосмічної, машинобудівної, інформаційно-технологічної, хімічної, мікробіологічної, аграрної, енергетичної та будівельної галузей. На жаль, наше суспільство неадекватно ставиться до робітничих професій, але кваліфікованих робітників уже зараз не вистачає. У центрах зайнятості нині приблизно 80-90 тисяч вакансій, інша річ, що роботодавців не влаштовує кваліфікація робітників, а кваліфікованих працівників – оплата праці.
На думку Наталі Бурденюк, після кризи виробництво повернеться в Україну, а тому найзатребуванішими у нас стануть робітничі та інженерні спеціальності, будівельники, які володіють новітніми технологіями, фахівці з енергозбереження тощо.
В 1990 роках багато інженерів змушені були залишити свої професії і нині вже втратили кваліфікацію. Саме тому інженерам зі "свіжими" дипломами прогнозують перспективи.
Марина КАРАСЬОВА
14-07-2009, 10:07
0
2 334