На збирання помідорів, полуниць чи винограду сьогодні пропонують їхати власники господарств у південних регіонах України. Такі сезонні роботи тривають кілька місяців. Заробити за цей час вдасться менше, ніж за кордоном, скажімо, збираючи апельсини в Португалії. Зате серед переваг – не потрібна віза, значно менші витрати на дорогу й жодного мовного бар’єру.
– Нам потрібно приблизно 300 сільгоспробітників, – розповів Андрій МИХАЛЬЧИК, директор фірми "Амі", що діє в Одеській області. – Третій рік займаємося вирощуванням полуниць і могли б щороку забезпечувати цих людей роботою впродовж трьох місяців – із середини травня до середини червня. Зараз сезон збирання полуниці закінчується, але є робота на пікіруванні, посадці полуниці.
Роботодавець з Одещини оплачує працівникам проїзд, безкоштовно забезпечує гуртожитком і харчуванням. А кращі бригади за рахунок фірми можуть виїжджати на відпочинок до моря. Заробіток залежить від зібраного врожаю. За день – приблизно сотня гривень. При цьому в похмуру погоду вдається заробити більше, бо не доводиться робити довгу перерву, щоби перечекати полудневу спеку.
"Приїжджі із Західних областей краще працюють, – зізнається Андрій Михальчик. – А взагалі переконався, що потрібно надавати перевагу жінкам. Сказати, що чоловіки працюють слабо, – це нічого не сказати! Плантації розширюємо, тому шукаємо людей, котрі могли би щороку до нас їздити".
За даними Державної служби зайнятості, чимало вакансій сьогодні є на сезонних роботах у південних областях та Криму. Це місця не лише на підприємствах сільського господарства, а й на тих, які займаються організацією відпочинку, в галузях переробної промисловості, лісового господарства, будівництва, організації виносної торгівлі влітку, благоустрою та прибирання територій. Скажімо, лише в Херсонській області цього року потрібно було понад чотири тисячі сезонних працівників, з них майже тисяча робочих місць була з наданням житла та харчуванням.
Найпоширеніші види сезонних робіт цього року – вирощування та збирання овочево-баштанних культур, роботи у виноградарстві, садівництві, овочівництві, вирощування птиці, посадка й прополювання лісових насаджень, збирання насіння, збирання полуниці, роботи на плодово-овочевих комбінатах. Згідно з офіційними даними, легально роботодавці пропонують платити від 600 до 1500 гривень на місяць. Приватні ж кадрові агентства за подібну роботу обіцяють значно вищий дохід – до 800 доларів на місяць за вирощування городини в підсобному господарстві готельно-ресторанного комплексу чи у фермера в одному з кримських сіл. При цьому деякі роботодавці вимагають наявність медичної книжки чи бодай довідки про проходження
флюорографії.
– На сезонні роботи переважно їдуть жителі сіл, які мають досвід у цій сфері і яким така робота приносить задоволення, – розповіла Ольга ШЕВЧУК, заступник директора обласного центру зайнятості. – Люди з міста їдуть або коли з’являється сезонний підробіток на будівництві, або якщо потрібен переїзд в іншу область і роботодавець забезпечує житлом. Приблизно за тиждень матимемо пропозиції сезонних сільгоспробіт з інших регіонів – це переважно просапування, збирання урожаю. Тривають вони зазвичай до жовтня. Але й зараз усі охочі можуть ознайомитись із всеукраїнською базою вакансій на сайті служби зайнятості.
Надія МАКУШИНСЬКА
11-06-2009, 11:29
0
3 937