RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Спроби збути фальшиву купюру, яка випадково потрапила до вашого гаманця, можуть обернутися серйозними проблемами. Касири обмінника або банку, за інструкцією НБУ, зобов’язані вилучити банкноту з обігу, а якщо вона не одна – викликати міліцію.
– Вартість фальшивої купюри власникові не відшкодовується, – пояснила Галина ЛИСЕНКО, начальник відділу готівкового обігу і касових операцій управління Національного банку в області. За її словами, з кожним роком кількість вилучених фальшивих грошей зростає. Є тенденція до підробок купюр дедалі більшого номіналу. Якщо ще кілька років тому вилучали фальшивки дрібних номіналів, то зараз підробляють номінали 20, 50, 100, 200 гривень. Банкіри не пригадують лише випадку виявлення в області підробних 500 гривень.
Для виявлення фальшивок в обмінниках і касах банків банкноти обов’язково перевіряють детектором. За спостереженням банкірів, особливо часто фальшивки разом із виручкою до банківських кас здають працівники автозаправних станцій.
– У кожній установі банку є буклети, плакати зі збільшеним зображенням зразків банкнот кожного номіналу, усі можуть із ними ознайомитися, – радить Галина Лисенко. – А досвідчені касири можуть відрізнити підробку навіть на дотик, бо важко підробити саму структуру паперу.
Якщо підроблена купюра все-таки потрапила до гаманця, варто поводитися вкрай обережно – у Кримінальному кодексі передбачена стаття не тільки за виготовлення і перевезення фальшивих грошей, але й за свідоме їх збування.
Відповідно до Інструкції про касові операції в банках України, якщо в одного клієнта виявлено дві сумнівні банкноти або більше, касир повинен негайно повідомити про це міліцію. Гроші можуть бути відібрані у їхнього власника тільки в обмін на касовий ордер, скріплений підписом і печаткою працівника банку, що прийняли банкноти на експертизу, а також довідку про вилучення банкноти для дослідження. Через п’ять днів банк зобов’язаний проінформувати клієнта про результати експертизи і ознайомити під підпис із відповідним актом. Якщо банкноти виявилися справжніми, їх сума повністю відшкодовується! Фальшиві банкноти передаються до МВС, а збиток, понесений їх власником, не компенсують. Більш того, не виключено, що їхнього власника залучать до слідства.
Юрист Максим КОСОВСЬКИЙ радить у разі виявлення у себе підробної купюри:
Якщо фальшиві гроші виявили уже у своєму гаманці й не скористалися ними, можна написати заяву до міліції про це і добровільно здати їх. Тоді у вас просто вилучать ці гроші, і проблем із законом виникнути не повинно. Відшкодувати собі збитки у цьому разі вам навряд чи вдасться, бо це повинна робити винна особа – тобто сам фальшивомонетник у разі, якщо його знайдуть і доведуть вину.
Якщо, самі того не підозрюючи, розраховувалися підробними грішми, одразу намагайтеся довести, що ви не підозрювали про наявність фальшивки. Адже карається законом лише умисний збут фальшивок. Якщо умислу тут немає, відсутній і склад злочину. Варто також одразу проаналізувати ситуацію і намагатися згадати джерело надходження фальшивих банкнот.
У разі, якщо через виявлені у вас фальшиві гроші стоїть питання про звинувачення вас правоохоронцями, пам’ятайте, що ви маєте право не давати свідчення. Також слід знайти адвоката – наявність захисника стане вашою перевагою під час спілкування з міліцією.
Надія МАКУШИНСЬКА

Як відрізнити справжні купюри від підроблених?
Деякі захисні елементи валют:
ГРИВНЯ
Водяний знак на купюрі, який проглядається на світлі, аналогічний портрету.
Антисканерна сітка – тонкі лінії, розташовані під різними кутами, які при копіюванні створюють муар.
Мікротекст – напис безперервно повторюваного слова "УКРАЇНА" абревіатури "НБУ", які можна прочитати за допомогою збільшувального скла.
Схований номінал – у центрі лицевого боку банкноти невидимою фарбою зазначений номінал, що світиться в ультрафіолетових променях зеленим світлом.
Знак для незрячих – рельєфний елемент, розміщений у лівому нижньому куті лицьового боку банкнот номіналом від 2 до 100 гривень, який відчувається на дотик кінчиками пальців і визначає номінал банкноти.

ДОЛАР
Захисна стрічка, яка світиться під ультрафіолетовими променями.
Захисна стрічка в купюрах 50 і 100 доларів, на якій на просвіт можна прочитати "USA50" і "USA100".
Спеціальна фарба – якщо потерти доларовою купюрою чистий білий аркуш, може залишитися зеленуватий відтінок.
Шорсткуватий напис на купюрі "THE UNITED STATES...", шорсткі підписи під портретами президентів США.
Хаотично розміщені кольорові волокна у складі паперу.
Мікротекст на смужках "коміра" на портреті президента.

ЄВРО
Спеціальний шорсткуватий папір.
На купюрах 5, 10, 20 євро багатовідтінковий водяний знак у вигляді зображення воріт або вікна.
На темній захисній стрічці для купюр 10 і 20 євро видно світлий напис "10 EURO" і "20 EURO" у прямому і дзеркальному зображеннях.
В ультрафіолетових променях видно яскраві штрихи, а також зображення зірок, мосту, карти Європи та номіналу.
7-05-2009, 10:27
Коментарів 0 Переглядів 6 177

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.