– Тримайте собі цю гривню, її у мене ніде не візьмуть, – часом можуть почути власники старої чи заклеєної купюри в тролейбусі чи магазині. Як слід поводитися зі зношеними грішми, ми поцікавилися у Галини ЛИСЕНКО, начальника відділу готівкового обігу і касових операцій управління Національного банку України в області.
– Зношені банкноти повинні приймати без обмежень для будь-яких розрахунків, – розповіла фахівець. – Нацбанк стежить, щоби в обігу були непошкоджені купюри. Тому в кожному банку гроші сортують на придатні до обігу та зношені. Зношені без обмежень приймає Нацбанк і обмінює на нові. І якщо продавець відмовляється взяти надірвану чи заклеєну купюру, людина має право скаржитися до управління НБУ.
Непридатні до обігу банкноти і монети банки обмінюють безоплатно. Їх також забороняється використовувати для розрахунків, обміну, видачі клієнтам. Навіть у банкоматі завжди повинні бути тільки непошкоджені купюри.
Відмовитися взяти банкноту в магазині чи іншому закладі мають право лише у разі значного пошкодження – якщо купюра розірвана більш ніж на дві частини, сильно обгоріла тощо. Такі гроші людина має право віднести до будь-якого банку. Там повинні або одразу обміняти купюру на нову, або надіслати на експертизу до НБУ. Якщо експертиза підтвердить справжність купюри, клієнт безкоштовно отримає нову.
Не приймаються банками і не обмінюються на нові так звані неплатіжні банкноти – сильно пошкоджені, у яких збереглося менше 55 відсотків початкової площі. Якщо касовий працівник банку впевнений, що справжня банкнота є неплатіжною, вона після нанесення відбитка штампу "неплатіжна" (із назвою банку, датою, номером штампа або підписом касового працівника) повертається пред’явникові.
Ознаки різних ступенів зношеності банкнот наведено в таблиці. Виняток із них складають лише банкноти, які втратили ознаки платіжності внаслідок пожежі, катастрофи, іншого нещасного випадку чи стихії. Вони можуть обмінюватися за рішенням департаменту готівково-грошового обігу Нацбанку. Приймають такі банкноти територіальні управління НБУ. Однак для обміну сильно обгорілих чи розмоклих купюр власникові доведеться принести ще й довідку про стихійне лихо. Інакше їх не обміняють. Адже трапляється, що люди пошкоджують гроші через необережність.
Не відшкодовує Нацбанк також вартість підроблених банкнот. Такі гроші у клієнта вилучають примусово. Якщо ж в одного клієнта виявлять дві або більше підробок, банк ще й терміново повідомляє про це правоохоронцям.
Надія Макушинська
5-05-2009, 11:43
0
17 296