Відтік грошей із банків в області триває. Люди більше забирають грошей, ніж розміщують на депозитних рахунках. За перший квартал цього року депозити фізичних і юридичних осіб зменшилися на 1,7 мільярда гривень.
– Це недобре, оскільки мешканців нашої області банки кредитували за рахунок коштів, залучених з інших регіонів, – розповідає Богдан КОВЧ, начальник управління НБУ в області. – В області власні депозитні ресурси не перекривали і 50% тих активних операцій, що здійснювали наші банки в регіоні.
Зі скаргами до управління на те, що не можуть забрати гроші з депозитних рахунків, нині переважно звертаються клієнти проблемних банків. Щодо інших, то непорозуміння виникають, коли люди неуважно читають угоди, які уклали з комерційними банками. Наприклад, коли закінчується термін угоди, потрібно звернутися до банку і повідомити про свої подальші дії. Якщо впродовж певного часу людина не з’являється, депозит автоматично продовжують ще на рік.
З 11 проблемних банків, де нині запроваджено тимчасову адміністрацію, в області працюють чотири: "Надра", "Укрпромбанк", "Родовід Банк", "Трансбанк".
– Тут на сьогодні маємо невиплату за депозитами, проблеми з розрахунками. Тимчасову адміністрацію Нацбанк запровадив для того, щоби стабілізувати фінансовий стан проблемних банків. Але люди починають хвилюватися. Гадають, якщо ввели тимчасову адміністрацію, то банк на межі банкрутства, і обов’язково треба забрати гроші, – продовжує Богдан Ковч. – Хоча, згідно з законом, банки, в яких введено тимчасову адміністрацію, повинні виплачувати депозити, терміни яких закінчилися після введення тимчасової адміністрації. Але є проблема – у них на рахунках майже немає коштів. У таких банках обов’язково повинні приймати заяви від вкладників на повернення вкладів, реєструвати їх і, у міру надходження коштів, задовольняти виплати. Наскільки мені відомо, нині філія "Укпромбанку" в екстренних випадках частково повертає депозити в межах трьох-семи тисяч гривень. А ось у філії банку "Надра" складніша ситуація.
Богдан Ковч наголошує, що в банках, де запроваджено тимчасову адміністрацію, і навіть в тих, які переведено в статус тимчасових учасників Фонду гарантування вкладів, депозитні угоди, які були укладені до переведення в категорію тимчасового учасника, а також продовжені депозити підпадають під виплати Фонду (нині Фонд гарантує виплати у розмірі 150 тисяч гривень за кожним депозитом).
Тим вкладникам, які хочуть забрати свої вклади, насамперед потрібно звернутися до банку і зареєструвати свою заяву. За наявності коштів, банк виплатить депозити насамперед людям, які звернулися офіційно.
– Зараз судитися з проблемними банками, вважаю, не перспективно, – говорить Богдан Ковч. – Оскільки на час дії тимчасової адміністрації все одно не будуть виконуватися рішення судів. Тобто можна виграти суд, але гроші сьогодні вкладник не отримає. На мою думку, краще погодитися на продовження депозиту, а відсотки за цей час принесуть
певний дохід.
ОФІЦІЙНО
Відповідно до статті 28 Закону "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб", переведення учасників Фонду до категорії тимчасових учасників не позбавляє вкладників права на відшкодування коштів, якщо вклади залучено до отримання банком повідомлення про переведення його до категорії тимчасових.
ВАЖЛИВО!
У разі продовження строку дії вкладу, залученого до набуття банком статусу тимчасового учасника Фонду, вкладник також має право на відшкодування за вкладом.
Марина КАРАСЬОВА
23-04-2009, 10:44
0
3 588