Навіть найближчі родичі за оформлення успадкованого майна зараз платять значні гроші. Але згодом стати спадкоємцем буде значно дешевше. Відповідний закон, яким внесено зміни до декрету "Про державне мито", набуде чинності першого січня 2010 року.
– З нового року за свідоцтво про право на спадщину треба буде платити два неоподатковувані мінімуми доходів громадян, тобто 34 гривні, – пояснила Наталя ЗАЛУЦЬКА, керівник відділу масово-роз’яснювальної роботи ДПА в області. – А до кінця року держмито становитиме 0,5% вартості успадкованого майна.
Плату піввідсотка вартості успадкованого майна запроваджено в країні ще 1993 року. Як пояснив голова комітету з питань митної та податкової політики парламенту Сергій ТЕРЬОХІН, новий закон ліквідує неправильну практику, коли ставка мита встановлювалася від суми спадщини, а компенсуватиме лише витрати на нотаріальні дії.
Згадане мито повинні сплачувати усі спадкоємці, незалежно від ступеня спорідненості. Тому навіть найближчі родичі сьогодні віддають значні кошти – скажімо, пенсіонерка, яка овдовіла і отримала у спадок від чоловіка хату, оцінену в 10 тисяч гривень, за оформлення документів має сплатити 500 гривень. Тобто за свою ж хату їй доводиться заплатити майже усю пенсію. Ситуація ускладнюється ще й тим, що з червня цього року оформляти спадщину матимуть право і приватні нотаріуси, у яких розцінки вищі, ніж у державних.
На запитання про те, чи не можуть нинішні спадкоємці зекономити і почекати з оформленням спадщини до нового року, Наталія Залуцька відповіла, що робити цього не варто. Є визначений законодавством термін, впродовж якого людина повинна оформити спадщину. Це півроку від дня смерті спадкодавця. Якщо вона порушила цей строк без поважних причин, виникнуть проблеми, які доведеться вирішувати навіть у суді.
Держмито за видачу свідоцтва про право на спадщину не слід плутати з податком на спадщину. Мито – це лише відшкодування державою її витрат на юридичні дії. А податок зі спадщини не сплачують лише члени родини особи-спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти). Інші спадкоємці зобов’язані подати декларацію про доходи і заплатити п’ять відсотків вартості успадкованого майна.
Надія МАКУШИНСЬКА
23-04-2009, 10:40
0
5 767