Наразі економіка міста не зазнала значного впливу кризи. За січень-лютий до бюджету зібрано понад 82,5 мільйона гривень (105,0% до плану). Це на 4,3 мільйона більше, ніж за два перші місяці торік. Ситуація виявилася кращою, ніж очікувалося. Чим це викликано?
– На мою думку, переживши кризу початку 1990-их років, економіка Чернівців уже не зазнає значного спаду, – розповів начальник управління соціально-економічного розвитку міста Володимир ПУЛИНЕЦЬ. – Тоді промисловість було вщент зруйновано, зупинилися всі великі підприємства. Життя змусило тих, що залишилися, навчитися працювати за нових умов. Тому сьогодні бізнес вміє виживати і показує стійкість. Загалом реалізація майже всієї продукції зменшилася, але лише окремі підприємства відчувають перебої в роботі. Водночас іншою перевагою Чернівців є значний розвиток малого і середнього бізнесу. Йому нині теж доводиться важко, але він більш гнучкий.
– Фактично у нас у 1990-ті роки відбулася перебудова економіки, яка нині необхідна всій країні, – переконаний Володимир Пулинець. – А ось якби досі працювали "Кварц", "Гравітон", інші великі підприємства, ми мали би значне безробіття і соціальні проблеми. Офіційне безробіття в місті становить один відсоток. Це чи не найкращий показник у країні.
З тим, що криза не надто вплинула на Чернівці, погоджуються і економісти.
– Це пояснюється специфікою нашої економіки, – переконаний директор Буковинського центру реконструкції і розвитку Ярослав КИРПУШКО. – Так, у місті високою є питома вага бюджетної сфери. Тож, якщо бюджетникам виплатили зарплати – вони повернули податок із цих зарплат. А великі фінансові системи, які найбільше відчули кризу, до міського бюджету нічого не платили, тож ми нічого і не втратили.
Також виконання планових показників Ярослав Кирпушко пояснює ще кількома факторами. Наприклад, очікується зниження обсягів будівництва, але воно має сезонний характер і надходження від нього взимку не планувалися. Те саме стосується і переробної промисловості. Іншим важливим моментом є особливість бюджетного планування. Зазвичай плани складаються дещо занижені, щоби можна було звітувати про перевиконання.
Але загалом нинішня криза є м’якшою за ті, що ми пережили на початку 1990-их і 1998 року. Сьогодні найважче банківській сфері та тим, хто взяв кредити.
(І. Довгань)
26-03-2009, 13:05
0
3 047