Вкладники в розпал банківської кризи пробують своїми силами перетворювати заморожені депозити на платіжний засіб. Пропозицій купити чи продати вклади, особливо в проблемних банках, стає дедалі більше. На створеній місяць тому Українській біржі депозитів кількість пропозицій перетнула вже сім тисяч. Як запевняють її організатори, щодня на біржу звертається приблизно 300 нових людей.
На незвичному торговому майданчику можна продати чи купити з дисконтом (знижкою) депозити банків, у яких запроваджено мораторій на виплату вкладів, обміняти на проблемний кредит або заставне майно – землю, нерухомість або автомобіль.
Принцип роботи біржі депозитів простий – підібрати пару клієнтів, один з яких не може забрати вклад, а інший – проблемний позичальник цього ж банку, який готовий купити депозит із значним дисконтом. Як розповів "МБ" Денис ДРОЗД, організатор Української біржі депозитів, це найрозповсюдженіший вид угоди на біржі. Щодо обміну на непроблемну позику або просто продажу депозитів, зробити це значно складніше. Пропозиції надходять з усієї країни, хоча найбільше з Києва. Але з невеликих міст знайти одне одного локально навіть простіше.
– Наприклад, один вкладник має на депозиті 10 тисяч доларів, а інший клієнт у цьому ж банку вісім тисяч доларів виплачує за автокредитом, – пояснює Денис Дрозд. – Вони домовляються про купівлю і звертаються до банку, щоби провести взаємозалік. Позичальник менше заплатить за кредитом, а вкладник отримає живі гроші зараз.
Переоформлення здійснюється за двома схемами: нотаріально або за допомогою тристоронньої угоди з банком. Головна проблема таких схем – фінансові відносини доводиться мати з незнайомими людьми і потрібно отримати згоду банку на взаємозалік. З усім цим впоратися може лише юридично освічена людина.
На думку Дениса Дрозда, поява біржі депозитів – позитивний момент і для самих банків. Тому вони йдуть назустріч, коли з’являється можливість позбутися проблемного кредиту. А ось з усіма іншими видами взаємозаліків складніше.
В одній з чернівецьких філій банку, в якому запроваджена тимчасова адміністрація НБУ, лаконічно повідомили: "Обмін можливий тільки між родичами".
Чи законний взаємозалік?
Жодних юридичних перешкод для проведення взаємозаліків між власниками депозитів та кредитів немає, переконують на Українській біржі депозитів. Можливість поступитися правом на депозит закладено в сфері цивільного права.
– Але з пропозиціями звертаються різні люди, тому ми попереджаємо, щоби клієнти були обережними і, якщо знайдуть пару, зверталися до юристів, – зауважує Денис Дрозд.
Самі юристи теж не бачать порушень в угодах взаємозаліків. На думку правознавця Романа МАРЧЕНКА, все законно, але надійніше, якби подібні біржі створювали самі банки. Адже в ситуаціях, коли люди готові на все, щоби повернути гроші, кількість шахраїв зростає. Тому найкращий варіант взаємозаліку – все ж таки між знайомими.
Марина КАРАСЬОВА
19-03-2009, 10:49
0
3 337