Селянам області переробні підприємства заборгували три мільйони гривень. До того ж, окремі з них не працюють, через що у магазинах відчувається нестача дешевшої місцевої молокопродукції.
– У нашому районі найбільші боржники – Надвірнянський молокозавод та новоселицький "Екосир", – розповідає начальник Сторожинецького райуправління агропромислового розвитку Михайло ГАЛИЦЬКИЙ. – Перший заборгував 230 тисяч гривень, другий – 350 тисяч. Торік влітку заборгованість була вдвічі більшою. Дійшло до того, що ми звернулися до суду, але надвірнянці не хочуть визнавати себе боржниками і вдаються до бюрократичної тяганини, аби затягнути розгляд справи у господарському суді. Не краща ситуація і з "Екосиром" – перспектива розрахунків із молокоздавачами зараз невизначена.
На Сторожинеччині заготівлю та реалізацію молока взяли на себе обслуговуючі сільськогосподарські кооперативи "Стор-Агрогромада" та "Новобросківецький". Вони й стали захисниками інтересів молокоздавачів перед переробниками. Кооперативи взяли 150 тисяч гривень кредитів і змогли частково погасити борги заводів перед селянами. Усі витрати, пов’язані із судовими справами, здійснюють теж вони. Щоби якось розрахуватися із селянами, кооперативи також на 240 тисяч гривень придбали мінеральних добрив, реалізація яких здійснюватиметься навесні.
– Наразі молоко здаємо до Городенки, що на Івано-Франківщині, – продовжує Михайло Галицький. – Але це не вихід із становища. У районі є чимала сировинна база та чимало незадіяних приміщень підприємств АПК. Тому можна і треба створити власний молокозавод – за кошти обслуговуючих кооперативів, виробників молокопродукції та районного бюджету. Приблизна вартість технологічної лінії з пастеризації та пакетування молока – півмільйона гривень. Якби мали її, то вирішили б проблему забезпечення молоком дошкільних та шкільних закладів: нині продукція сюди надходить з індивідуального сектору без термічної обробки.
Дещо краща ситуація в селян Кіцманського району, які здають молоко в Городенку, й тамтешнє переробне підприємство розраховується за нього. Однак, за словами заступника голови РДА Василя ШЕВЧИКА, п’ять найбільших агроформувань досі не отримали 1,2 мільйона гривень за здане молоко на Тернопільський завод.
Звернулися до "МБ" і мешканці Росошан Кельменецького району, які не можуть отримати гроші від "Екосиру".
– Із новоселицьким молокозаводом мають клопіт селяни чотирьох сіл – Іванівців, Зеленої, Росошан та Подвір’ївки, – констатує начальник райуправління агропромислового розвитку РДА Віктор БАБИНЧУК. – Борги ж підприємство не в змозі повернути, бо йому теж не віддали гроші за продукцію споживачі з Росії. Щодо мешканців інших сіл району, то вони здають молоко переробним підприємствам до Кам’янця-Подільського й Бару Вінницької області: скарг на заборгованість немає.
Василь ГРИНЮК
КОМЕНТАР
Начальник Головного управління агропромислового розвитку ОДА Олег НАДТОЧІЙ:
– Новоселицький завод "Екосир" заборгував молокоздавачам області два мільйони гривень. Майже два місяці підприємство простоювало через реконструкцію, але зараз починає працювати. Його керівництво пообіцяло розрахуватися з боргами впродовж двох-трьох місяців. Щодо Чернівецького міськмолокозаводу, то він не працюватиме три місяці – теж технологічно оновлюється, але 200 тисяч гривень заборгованості повинен погасити перед споживачами впродовж місяця.
5-02-2009, 10:42
0
2 719