Буковинці відмовляються від продуктів преміум-сегмента, намагаючись більше в раціоні використовувати хліб, макарони, крупи, картоплю та яйця. Але чутки в місті про закупівлю стратегічних продуктів мішками про запас опитані підприємці на ринках спростовують. Навпаки, нарікають на зниження попиту, бо на січневі свята покупці витратили гроші, а тепер розпочали економити.
Ірина СОБОЛЕВА продає продукти вже багато років і веде ретельний облік свого бізнесу. Каже, щороку спостерігає одну й ту саму тенденцію: після новорічних свят і приблизно до восьмого березня реалізація товару суттєво знижується. Цього року також.
– Якщо порівняти рівень продажів зараз і на початку грудня, він приблизно однаковий, – розповідає підприємець. – Чернівчани купують лише те, що їм необхідно зараз. Наприклад, більше двох пачок рису ніхто не купує. Всі витратилися на свята, і гроші закінчилися.
Наталя, продавець бакалійної продукції на ринку "Буковинський", на запитання, чи дорожчатимуть найнеобхідніші продукти найближчим часом, лише знизує плечима:
– А хто знає зараз щось напевно? Постачальники нас попередили, що з лютого олія на 15 відсотків подорожчає, а про інші продукти сказати точно не можу.
Жінка також заперечує, що борошно чи макарони чернівчани закуповують мішками. Але чим більше дорожчатиме м’ясо, тим більше буковинці їстимуть дешевшої курятини, овочів, каш і макаронів.
– Споживання картоплі й хліба в необмежених кількостях, мабуть, закладено в нашому мозку. Яблука валятимуться під ногами, але ніхто не подумає, що це джерело вітамінів, – ділиться думками підприємець Ігор, який продає овочі на ринку "Головний".
На його думку, найнеобхідніші овочі – картоплю, моркву, буряк, цибулю – багато чернівчан заготували мішками ще восени, а зараз беруть по кілограму чи по кілька на теперішні потреби. Запаси на продаж поволі вичерпуються, а тому овочі сезонно трохи дорожчають. У лютому якщо вартість і зростатиме, то не більше п’яти-десяти відсотків. А ось яблуками ринок забезпечений, тому накручувати ціну в торговців наразі сенсу немає. Кілограм хороших яблук можна купити за п’ять-сім гривень.
Незначне пожвавлення на ринках біля лотків із курячими яйцями, їх продають уже по 5,5-6,0 грн за десяток, хоча ще нещодавно пропонували по вісім. У покупців, яким не тільки свинина, але й курятина вже не по кишені, яйця складають основу раціону. Фахівці загалом відзначають збільшення споживання яєць і пояснюють це збільшенням відсотка людей із низьким рівнем достатку.
Пенсіонерка Анна КИШКАН купила два десятки яєць і шкодує, що не має змоги купити про запас – довго цей продукт не зберігається. Мішок борошна жінка вже поставила до комори, склала в морозильну камеру кілька шматків сала. Тепер замислюється над купівлею мішка цукру, який останнім часом теж почав дорожчати. Від улюбленої смаженої риби жінка відмовилася, на базарах продають переважно заморожену імпортну, і ціна регулюється залежно від курсу долара.
– Подивіться, що в країні робиться, по телевізору такі страшні речі показують. Все дорожчає просто щодня, хоч на ринок не ходи. А якщо пенсії затримуватимуть? Запасати борошно та олію потрібно. Якщо буде зовсім сутужно, буду сама пекти хліб. На початку 1990-их це вже доводилося робити.
Марина КАРАСЬОВА
3-02-2009, 10:57
0
2 883