На території краю є декілька родовищ природного газу із загальними запасами понад 10 мільярдів кубометрів. Одне з них знаходиться у Багринівці Глибоцького району і має площу 165 квадратних кілометрів. Місцеві старожили кажуть, що колись геологорозвідувальні партії щось бурили тут, але потім припинили розвідку. Нині від того буріння навіть і сліду не залишилося.
– На початку березня 2007 року до нас надійшов документ із міністерства охорони навколишнього середовища за підписом першого заступника міністра з проханням надати погодження щодо продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення. Зокрема для дослідно-промислової розробки Багринівської площі нафти та газу, – розповідає голова Глибоцької РДА Петро ПАНЧУК. – До цього було надано і графічне зображення родовища. Відтоді ніхто з геологів тут не бував. Звичайно, ми були би раді розробці й промисловій експлуатації Багринівського родовища нафти й газу, адже мали би неабияке фінансове наповнення районного бюджету.
Аналогічну позицію займає і голова Сторожинецької РДА Микола Карлійчук, адже на території району знаходиться Красноїльське газове родовище загальною площею 28 квадратних кілометрів. Удвічі більша площа газоносних надр є і на Путильщині.
– Нині ситуація така, – каже заступник голови ОДА Віталій УСИК. – Право на видобуток природного газу та експлуатацію Чорногузівського родовища, що на
Вижниччині, отримало у березні 1999 року ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз". Ліцензії на геологічне вивчення, у тому числі на дослідно-промислову розробку п’ятьох родовищ, а саме – Стійківського, де є нафта, Путильського, Красноїльського, Шереметівського й Волосянського, де є газ, мають "Нафтогазова компанія – Буковина", ДП "Західукргеологія" ДАК "Надра України" та столичне ТзОВ "Парі". Термін дії дозволів – від п’яти до 20 років. Саме на цих родовищах загальний обсяг газу становить, за попередніми підрахунками, понад 10 мільярдів кубометрів. Крім цього, на Буковині є й дев’ять ділянок і площ, на яких здійснювалися або планувалося здійснення геологічних робіт задля виявлення покладів газу і нафти. Це Багринівське, Давидівське, Давидівське-2, Олександрівське, Славецьке, Сторожинецьке – 184 квадратні кілометри, Чернівецьке, Чеканське та Колінківське родовища. Скільки тут є природних енергоносіїв, наразі сказати важко. Розробити їх власними силами ми не можемо – потрібна допомога уряду.
Однак дехто з досвідчених фахівців вважає, що промислове освоєння цих надр може негативно позначитися на екосистемі Карпат, а саме погіршиться сейсмічність, що сталося вже на румунському боці Карпат, де землетруси – не рідкість. Більше того, кажуть, що саме через це свого часу Сталін не дозволив на Буковині видобувати нафту і газ.
Василь ГРИНЮК
22-01-2009, 11:46
0
4 655