Із зростанням кількості проблемних кредитів зростають пропозиції банків щодо продажу заставного майна. Реалізовують таку нерухомість і чернівецькі філії. Переважно продаж відбувається за згодою банку та позичальника, а ціни відповідають ринковим.
Оголошення про продаж заставного нерухомого й рухомого майна розмістили на своїх інтернет-ресурсах "ПриватБанк", "Райффайзен Банк Аваль", "УкрСиббанк" тощо. Також заставне майно реалізує "Українська Інтернет Біржа", де виставлено пропозиції 27 банків.
– Завжди були такі випадки, коли клієнти не виплачували позику і банк реалізовував заставу, просто зараз їх стало трохи більше, – каже начальник Чернівецької філії "УкрСиббанку" Геннадій АБЕРТ.
Банкір сподівається, що ситуація все-таки стабілізується. Принаймні клієнтам, що опинилися в скруті, ідуть назустріч. Наприклад, можуть зробити відстрочку або реструктуризувати борг. Найважче сьогодні, на думку Геннадія Аберта, позичальникам, які мають кредити в доларах. Адже люди розраховували платити, скажімо, за курсом п’ять гривень за долар, а тепер співвідношення зовсім інше. І це на тлі зменшення платоспроможності через проблеми з бізнесом, працевлаштуванням.
Однак фахівець заперечує, що заставну нерухомість можна купити чи не вдвічі дешевше:
– Це не зовсім так. Нерухомість на ринку загалом подешевшала, і ті варіанти, наприклад, які пропонуємо ми, відповідають
ринковим цінам на сьогодні.
Чернівчанка Ольга, колишня працівниця одного з банків, розповіла, що теоретично вартість заставного майна, якщо не знайдеться покупців, може знизитися на 30 відсотків і навіть на 50. Після оцінки експерта нерухомість спочатку намагаються реалізувати за ринковою вартістю, а далі намагаються, щоби ціна не була менша вартості кредиту.
Як розповіли в чернівецькій філії "ПриватБанку", для банку продаж заставного майна – не дуже проста процедура. Це відбувається або за домовленістю клієнта та фінустанови, або через суд у примусовому порядку. Добровільний продаж вигідніший для позичальника. У разі примусової реалізації через торги, ціна квартири чи будинку насправді може впасти навіть вдвічі, якщо одразу не знайдеться покупця.
Сьогодні на офіційному сайті "ПриватБанку" є дві пропозиції заставного житла у Чернівцях: двокімнатне помешкання в хорошому стані в другому провулку академіка Курчатова за 60 тисяч доларів та двокімнатна квартира в старому фонді на вулиці Сагайдачного за 88 тисяч доларів. Але це лише частка пропозицій, які сьогодні пропонує банк. Фахівець із продажу заставного майна розповідає, що буковинці часто цікавляться нерухомістю, проте реально купити хочуть дуже дешево.
Про те, як надалі розвиватимуться події з іпотечними позиками, більшість місцевих працівників банків кажуть обережно, але визнають: теперішні проблеми з кредитами – тільки початок. Такі фактори, як збільшені ставки за кредитами, високий курс долара, зменшення доходів і безробіття вказують на те, що
більше людей не зможуть виконувати іпотечні зобов’язання.
Марина КАРАСЬОВА
22-01-2009, 11:29
0
3 887