Найбільше податкових нововведень 2009 року стосується сплати податку на додану вартість, повідомив відділ масово-роз’яснювальної роботи ДПА в області.
Податкова
соціальна пільга
2009 року розмір податкової соціальної пільги з податку з доходів фізичних осіб становитиме 302,5 грн (половину січневого розміру мінімальної зарплати). Отримують таку пільгу громадяни, чия зарплата не перевищує 940 гривень.
Для довідки: надання цієї пільги означає, що із зарплати працівника зніматимуть менше податків. Наприклад, працівник з офіційною зарплатою 900 гривень платитиме 15% податку не з усіх нарахованих йому грошей, а із зарплати, зменшеної на суму пільги (тобто 900 гривень відняти 302,5 грн = 597,5 грн).
Акцизний збір зросте лише на один вид напоїв
З першого січня ставка акцизного збору на спиртові дистиляти та спиртні напої становитиме 21,5 грн за літр стовідсоткового спирту.
За забруднення природи платитиме більше підприємств
Відтепер не звільняються від сплати збору підприємства та підприємці, які не включені до переліку осіб, яким видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів. Якщо платник цього збору не має затверджених лімітів чи перевищив свій ліміт розміщення відходів, йому доведеться сплачувати збір у десятиразовому розмірі. Раніше збір за це збільшувався у п’ять разів.
Постачальники металобрухту не звільнені від ПДВ
З першого січня не діє п. 11.44 закону про ПДВ, згідно з яким, звільнялися від сплати цього податку поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі – їхній імпорт.
Аграрії зможуть платити зарплату за рахунок ПДВ
У п. 4 розділу ІІ закону "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" запроваджено спеціальний режим оподаткування для тих, хто займається підприємницькою діяльністю у сфері сільського й лісового господарства та рибальства. Зокрема сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальникові на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей. Тобто сільськогосподарське підприємство зможе спрямовувати суми ПДВ не лише на придбання матеріально-технічних ресурсів, як було раніше, а й на виплату зарплати, погашення банківських кредитів (за умови використання кредиту на виробничі цілі) тощо.
Якщо сума ПДВ, сплачена (нарахована) сільгосппідприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану за операції з поставки сільгосптоварів (послуг), різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню. Тобто не діятиме норма щодо спрямування від’ємного значення різниці між нарахованими та сплаченими сумами ПДВ на зменшення податкових зобов’язань наступних звітних періодів.
Водночас з першого січня не діють три "сільськогосподарські" норми Закону про ПДВ – пп. 6.2.6, п. 11.21 і п. 11.29.
Охочі перейти на спеціальний режим оподаткування повинні подати заяву до податкової.
Сільгоспвиробникам, які перейшли на такий режим, внесено зміни до сплати податку на прибуток. Тепер до валових доходів такого платника включається позитивна різниця між сумами ПДВ, нарахованими таким сільгосппідприємством на ціну поставлених ним сільгосптоварів впродовж звітного або попередніх звітному періодів, та сумами ПДВ, сплаченими (нарахованими) ним упродовж звітного періоду на ціну виробничих факторів, визначених пунктом 8.1.15 статті 8.1 Закону про ПДВ. Якщо різниця має від’ємне значення, то така сума не підлягає відшкодуванню, а включається до валових витрат.
Цифрові підписи потрібно переоформити
Усі, хто звітує перед податковою по Інтернету, із початку року повинні придбати цифрові підписи. Досі "віртуальні" звіти підписували за допомогою безкоштовного програмного забезпечення "Нотар". Тепер його відмінили для захисту поданої платниками інформації. Натомість податківці уклали угоди з акредитованими центрами сертифікації ключів: ТОВ "Український сертифікаційний центр", ЗАТ "Інфраструктура відкритих ключів", ТОВ "Арт-мастер", ДП "Українські спеціальні системи". Послуги цих центрів платні, але податківці домовилися з ними про безкоштовне або пільгове надання цифрового підпису тим платникам, які раніше уклали договори з податковою.
Філії не можуть бути платниками ПДВ
З першого січня усі філії, які раніше були зареєстровані платниками ПДВ, повинні бути зняті з реєстрації. У разі неподання філіями заяви про анулювання реєстрації платника ПДВ, таке анулювання здійснюється за ініціативою податкової. У цьому випадку Свідоцтво та всі засвідчені його копії необхідно повернути податковій протягом 20 календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Земельний податок
2009 року у населених пунктах, грошову оцінку земель яких не проведено, застосовуються ставки земельного податку, встановлені част. 2 ст. 7 Закону України "Про плату за землю", збільшені в 3,1 разу.
Щодо сільськогосподарських угідь та земель населених пунктів, грошову оцінку яких здійснено і уточнено станом на перше січня 2009 року, застосовуються ставки земельного податку, встановлені ст. 6 та част. 1 ст 7 Закону України "Про плату за землю".
Відстрочки
податків не буде
Статтею 62 закону "Про Державний бюджет України на 2009 рік" заборонено 2009 року надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов’язань суб’єктів господарювання за податками, зборами (обов’язковими платежами).
Надія МАКУШИНСЬКА
22-01-2009, 11:11
0
3 612