Бюджет на 2009 рік передбачає, що ціни до кінця року зростуть усього на 9,5%, а мінімальна зарплата збільшиться на 65 гривень. Плановий дефіцит бюджету-2009 закладено приблизно в півтора рази вищий, ніж 2008 року.
Економісти вже називають чимало цифр бюджету нереальними – скажімо, рівень інфляції наступного року, за прогнозами, становитиме не 9,5, а понад 17 відсотків.
Закон про бюджет визначає, що мінімальна зарплата з першого січня 2009 року становитиме 605 гривень, з першого квітня – 625 гривень, з першого липня – 630 гривень, з першого жовтня – 650 гривень, з першого грудня – 669 гривень на місяць. Працівникам бюджетних установ, розміри посадових окладів яких будуть меншими, ніж певний розмір мінімальної зарплати, оклад встановлюється на рівні мінімальної зарплати.
Прожитковий мінімум збережено в таких розмірах, що діяли в грудні 2008 року. Його розмір для дітей до шести років склав 557 гривень, для дітей 6-18 років – 701 гривню, для працездатних осіб – 669, непрацездатних – 498 гривень.
Також виділено 800 мільйонів гривень на іпотечне кредитування і передбачено збільшення уставних капіталів "Ощадбанку" та "Укрексімбанку". Саме ці два банки обслуговують платежі за іпотечними кредитами Державної іпотечної установи.
Знизилася ставка збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу безготівкової валюти з 0,5 відсотка до 0,2 відсотка.
(Н. Василишин)
КОМЕНТАРІ
Микола АЗАРОВ, голова комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності:
– Це бюджет переводу кризи в некеровану фазу. Тому що він не відповідає на жодне з антикризових питань: як зупинити втрату робочих місць в економіці, як не допустити зменшення доходів і пенсій, за допомогою яких національних проектів створювати "плацдарми" для відновлення економічної стабільності, на якому значенні утримувати курс національної валюти, якою буде ціна на газ тощо.
Олександр РЯБЧЕНКО, директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій:
– Маю велику надію, що в уряді є ще один реальний бюджет, який дає реальну картину того, що відбуватиметься в Україні наступні три квартали. Бо за ухваленим бюджетом керувати країною неможливо. Бюджетні показники – це показники для душі, не для розуму. Насправді жодного економічного зростання не буде, а навпаки – зниження, приблизно два відсотки. Вважаю, що тільки в четвертому кварталі українська економіка не падатиме, а почне підійматися.
9-01-2009, 10:32
0
3 375