Що принесе нам новий рік у фінансовому плані? Прогнози дають фахівці-економісти.
Бізнес: ловіть шанс
Новий рік принесе нові можливості для заробітків і відкриття власної справи.
"Картина на 2009 рік оптимістична, – вважає Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку. – Талановиті й творчі люди знайдуть шляхи для розвитку. А талант, гадаю, є у всіх. Тим паче, що на Буковині підприємливих людей більше, ніж в інших регіонах. І для розвитку бізнесу тут не потрібні такі значні капіталовкладення, як, скажімо, на Сході. Багато в кого є чи контейнер, чи автомобіль, чи бус і досить легко перейти із продажу одних товарів на продаж інших чи змінити профіль виробництва. Є одна давня формула: якщо закінчуються гроші, це значить, що час починати думати. Зараз такий стан економіки, що ті галузі чи підприємства, які не можуть продати свої товари й послуги, мали би дійти до банкрутства. А банкрутство – це завжди очищення. На зміну їм приходитимуть нові сфери бізнесу й нові підприємства. А в новій сфері, як відомо, прибутки сягають 200-300 відсотків, а не 20-30 як у старій".
– Виживуть ринки, дрібна торгівля. Натомість якийсь із великих супермаркетів Чернівців невдовзі, гадаю, призупинить свою діяльність, – каже фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. На його думку, найбільших збитків зазнають сфери виробництва й продажу товарів тривалого користування – меблів, предметів розкоші, а також будівництво. Деревообробка, яка є профілюючою сферою області, залишатиметься у виграші, бо попит на таку сировину й вироби не зменшується.
Валюта: євро зростатиме
З тим, що європейська валюта дорожчатиме, погоджуються
більшість економістів. Деякі навіть допускають, що в другій половині року євро може стати удвічі дорожчим за долар.
Курс гривні в січні-лютому 2009 року може стабілізуватися на рівні, близькому до 7,7 грн за долар, на тлі покращення ситуації в зовнішній торгівлі країни, вважає радник прем’єр-міністра Сергій Тигипко.
– За нинішньої нестабільної ситуації покладатися лише на одну валюту не варто, – каже Євген Житарюк. – Тим, у кого є суттєві заощадження, варто мати хоча б дві валюти. Гадаю, зараз – це євро й гривня. Долар – темна конячка. Із тим боргом, який мають США, є великий ризик того, що американську валюту певною мірою обвалять, щоби легше було розрахуватися з боргами.
Ціни: подорожчає імпорт, але можливі розпродажі
Уже зараз помітне подорожчання імпортних товарів, а їх асортимент стає біднішим. Якщо в Україні буде запроваджене додаткове мито на імпортні товари, вони можуть подорожчати ще на 13 відсотків.
З іншого боку, за словами Євгена Житарюка, цього року прогнозують великі обсяги викиду на ринок так званих дефолтних товарів: техніки, автомобілів, будинки продаватимуть люди, які не в змозі розрахуватися з банківськими кредитами чи врятувати свій бізнес. Ціни на таких розпродажах високими не будуть.
Ситуація на авторинку 2009 року погіршиться після введення парламентом тимчасових 13-відсоткових імпортних мит. "Ввіз машин за новими митами спричинить підвищення вартості автомобілів, що, безсумнівно, вплине на ціноутворення", – каже Ігор СОКОЛОВ, прес-секретар однієї з автомобільних компаній.
Також очікується подорожчання золота. Найближчими роками жовтий метал залишатиметься одним із найбільш привабливих
об’єктів інвестування для збереження коштів від інфляції та інших ризиків.
Надія МАКУШИНСЬКА
ПОРАДИ ФАХІВЦІВ:
Перегляньте витрати. Саме зараз час влаштувати сімейну нараду й визначити, що є насправді цінним, а від яких витрат можна відмовитися.
Економісти не виключають, що 2009 року можливі затримки з виплатою зарплат, особливо в бюджетній сфері. Тому сім’ям, які ще не мають заощаджень, варто накопичити хоча би невеликий "резервний фонд".
Пригадайте усе, що ви знаєте й умієте робити й, навіть маючи постійну роботу, намагайтеся про всяк випадок подбати про "запасний аеродром" у разі скорочення.
Шукайте й використовуйте можливості для додаткових підробітків.
9-01-2009, 10:31
0
2 276