Різкого обвалу цін на чернівецьку нерухомість немає і не передбачається, стверджують фахівці. Однак на продажі квадратних метрів фінансова криза все-таки позначиться: зменшиться кількість посередників-паразитів, які значно накручували ціни, повернеться призабутий із радянських часів обмін квартир.
Зараз суттєвого зниження цін, порівняно з вереснем, не помітно. Щоправда, у багатьох оголошеннях зазначено "терміново". Окремі власники житла подають ціну не в доларах, а в гривнях. А на запитання про можливу знижку більшість продавців одразу ж, ще під час першої телефонної розмови, погоджується поступитися: власники найменших апартаментів скидають тисячу-півтори доларів, більших – кілька тисяч.
Житло на вторинному ринку в Чернівцях сьогодні можна купити за такими цінами: від 16 тисяч доларів – кімната в гуртожитку, від 25 тисяч – однокімнатна малосімейка, від 35 тисяч – двокімнатна малосімейка. Стандартні однокімнатні квартири коштують 30-60 тисяч доларів, двокімнатні – 44-80 тисяч, трикімнатні – 56-90 тисяч.
Найнижча ціна, яку вдалося знайти у новобудовах, – 700 доларів за квадратний метр у дев’ятиповерхівці на вулиці Руській. Причому будинок ще не здано в експлуатацію – забудовник обіцяє зробити це у першому кварталі 2009 року.
Рієлтерів стане менше
– Житло у новобудовах дешевшати не буде, – розповіли в одній з компаній-забудовників. – Адже до ціни квадратного метра уже закладено вартість придбаних матеріалів і виконаних робіт. Нам легше зняти квартири з продажу до літа, ніж віддавати їх за нижчу ціну. Проблема ще у тому, що наші люди не ідуть в офіс компанії-забудовника, а звертаються до перекупника, який накручує ціну. Але через кризу й зменшення попиту такі перекупники зникнуть. Їм невигідно буде знімати дорогі офіси і нічого не заробляти.
"Я намагався продати свою квартиру через посередників, сказав їм свою ціну. А потім бачу, в оголошенні вони вказали за мою квартиру ціну на 10 тисяч доларів вищу! Це при тому, що вони і так беруть комісійні за свої послуги", – розповів Микола, який сьогодні намагається сам продати своє житло через оголошення з приміткою "без посередників".
Заробітчани на свята приїжджають купувати житло
– У Чернівцях цінам особливо немає куди падати, – вважає фахівець із питань нерухомості, юрист Оксана. – Це не Київ, де вартість квадратного метра доходила до 10-20 тисяч. Чернівці – місто, де навіть, порівняно з Івано-Франківськом і Львовом, будували дуже мало нових квадратних метрів на душу населення. Окрім того, уже цими днями відчутно зріс попит на житло завдяки тому, що на свята повертаються з-за кордону заробітчани. Сьогодні все дорожчає і за такої інфляції наївно вважати, що житло продаватиметься за безцінь.
Відсутність значного зниження цін на нерухомість 2009 року прогнозують і в Союзі спеціалістів із нерухомості України: "Жодного обвалу цін на нерухомість не відбулося та, ймовірно, вже не відбудеться і 2009 року".
Не буде
кредитів – житло обмінюватимуть
У зв’язку з неспроможністю більшості населення придбати нове житло за гроші прямий обмін може стати виходом із ситуації. Уже з наступного року можна очікувати, що однокімнатні квартири обмінюватимуть на двокімнатні з доплатою, або ж навпаки – ті, кому потрібні гроші, двокімнатні квартири обмінюватимуть на однокімнатні.
Чернівецькі фахівці стверджують, що пропозиції обміну зустрічаються вкрай рідко. Їх стане більше через кілька місяців, якщо кредити залишатимуться недоступними.
Надія МАКУШИНСЬКА
на замітку
Тим, хто планує придбати житло, фахівці радять:
Обираючи між новобудовою і вторинним житлом, зважте, що у квартирі на вторинному ринку новий власник зможе максимум замінити сантехніку чи двері у власній оселі, але часто нічого не зможе вдіяти із застарілими мережами водо-, газо- і електропостачання.
Тим, хто планує купити нове житло, юристи рекомендують зупинити свій вибір на квартирі, яку вже здано в експлуатацію.
Купувати нову квартиру краще з перших рук, тобто безпосередньо через офіс забудовника. Так звані "чорні маклери" нерідко необгрунтовано накручують вартість житла.
Тим, хто розраховує зекономити й купити квартиру, заставлену банку, слід пам’ятати, що законодавство у цій сфері досить суперечливе і часто змінюється. Судова тяганина покупця з колишнім власником може тривати півроку і більше.
Тим, хто вирішив купити житло у кредит, слід зважити, що наразі банківські відсотки сягають 30.
4-01-2009, 11:47
0
2 746