Басейн під сім гідроагрегатів Новодністровської гідроакумулюючої електростанції затопили четвертого грудня. Вага першої турбіни сягає тисячі тонн, глибина басейна, наповненого водою – до 70 метрів. Перший гідроагрегат ГАЕС, який повинні запустити для випробувань наприкінці грудня, – це українське ноу-хау, яке немає аналогів у Європі. Усі деталі гідроагрегата збиралися вручну і виготовлялися на 30 вітчизняних заводах. Потужність агрегата – 450 тисяч кіловат. Четвертого грудня, щоби ознайомитися з ходом робіт, на будівельному майданчику ГАЕС побувала прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Супроводжував її керівник кампанії "Укргідроенерго" (замовника будівництва Дністровської ГАЕС) Семен Поташник. Свідками цієї події були й кореспонденти "МБ".
– Насамперед хочу подякувати колективу за те, що в нелегких умовах зміг зберегти об’єкт, а ми докладемо всіх зусиль для того, аби станція розвивалася, – сказала Юлія Тимошенко. – Лише цього року на будівництво було виділено понад 700 мільйонів гривень. Відповідне фінансування здійснюватиметься й наступного року. А чутки, що буцімто робітники місяць не отримують зарплату й частину з них попередили про звільнення, є провокацією з боку певних політичних сил. Запуск такої станції дає можливість не лише економити вугілля чи газ, а й є першим кроком до з’єднання нашої енергосистеми з європейською. Крім цього, йдеться про такі запаси прісної води, які перевершують російський Байкал, не кажучи вже про надійний заслін стосовно можливих паводків. Важливо також і те, що перший гідроагрегат виготовлений вітчизняними заводами, на таку технічну розробку здатні наразі лише в Японії.
Юлія Тимошенко стала свідком затоплення котловану водою. Передбачається, що перші три гідроагрегати будуть введені в експлуатацію через чотири роки. Фінансуватиме їх держава, решту чотири будуватиме станція за рахунок власних коштів. Щодо першого гідроагрегата, то через два тижні він буде введений у дію і працюватиме до осені 2009 року в режимі синхронного компенсатора (його робота буде налаштована, головним чином, на споживання надлишкової енергії, що стабілізуватиме напругу в мережі). Також тестова робота передбачає відпрацювання нової техніки в усіх можливих режимах функціонування. Після здійснення всіх необхідних випробувань перший гідроагрегат запрацює у стандартному режимі на вироблення електричної енергії. За рік три такі агрегати вироблятимуть до мільярда кіловат-годин електроенергії.
Як повідомив Семен ПОТАШНИК, компанія "Укргідроенерго" планує 2009 року вкласти 550 мільйонів гривень у будівництво гідроакумулюючої станції. Ці кошти використають для придбання й завезення високотехнологічного обладнання для завершення будівництва і введення у проектний режим роботи першого гідроагрегата станції. Мінпаливенерго ж оцінює вартість будівництва першого агрегата в 945,8 млн грн.
За словами Семена Поташника, коли запрацюють всі сім агрегатів Дністровської ГАЕС, буде затоплено не менше восьми гектарів території Молдови довжиною до двох кілометрів. "Вихід простий – ми готові орендувати цю ділянку", – додав він. Наразі врегулюванням цієї проблеми займається Міністерство закордонних справ України.
Василь ГРИНЮК
9-12-2008, 11:20
0
2 607