Долари з’явилися у вільному продажу у валютних касах комерційних банків з другого грудня. Цього ж дня офіційний курс підвищився ще на 27 копійок і перетнув позначку сім гривень – з 6,87 до 7,14 гривень за долар.
Як повідомили в обласному управлінні Нацбанку, з другого грудня знято три відсотки маржі між курсами купівлі та продажу, граничний рівень продажу – 1,5% від офіційного. Крім того, пункти обміну можуть змінювати курс впродовж дня.
Вранці другого грудня в усіх банківських відділеннях міста, до яких ми заходили, долари можна було купити вільно. Причому в сумі не обмежували. Проте ціна за 130 доларів коливалася від 938,60 до майже 990 гривень. Адже, якщо на планшетці з курсами була написана цифра 7,25 за долар, то це не означало, що за 100 "зелених" потрібно було платити 725 гривень. Деякі банки й далі брали комісію, наприклад, 3,5-4,8%.
Тому перше запитання, яке ставили охочі купити валюту: "А ви берете комісію?" На таке запитання журналіста касир у валютній касі банку, де купити долар пропонували за 7,4, нервово відповіла: "За таким курсом, як 7,4, комісію не беруть".
Дехто не брав комісію і з нижчим курсом, наприклад, в одному з банків покупка коштувала 7,22 без додаткових стягнень.
Гривня наразі слабшатиме, але наскільки – невідомо.
Експерти прогнозують, що долар на міжбанку невдовзі може сягнути рівня 8,16 гривень, якщо Нацбанк не виходитиме на торги з інтервенціями.
– Зробивши цього року безліч суперечливих дій, Нацбанк, на жаль, втратив довіру населення і бізнесу, а тому сьогодні швидше вносить деструктив у валютне середовище України, – коментує ситуацію Василь ЮРЧИШИН, директор економічних програм Центру РАЗУМКОВА. – У країні відсутня системна комплексна політика, яка збалансувала б ситуацію на валютному ринку, а також надала населенню і підприємницьким структурам чіткі орієнтири щодо валютних перспектив.
Прогнози про те, яким буде курс долара в найближчому майбутньому, різняться, але спільні в одному: гривня ще слабшатиме. А перші ознаки "одужання" гривні можуть з’явитися, за прогнозами, приблизно через півроку.
В Секретаріаті Президента справедливим називають курс 6,0-6,5 гривень за долар, в Нацбанку – 7,0, незалежні фінансові експерти схиляються до цифри 7,5-8 гривень. На їхню думку, потрібно від місяця до кількох стабільності на валютному ринку, щоби населення знову понесло здавати долари. А за нинішньої ситуації люди припинять скуповувати американську валюту тільки тоді, коли в них закінчаться всі гривні.
Марина КАРАСЬОВА
4-12-2008, 11:50
0
2 177