Швейцарський франк та японську єну називають валютами-сховищами, які найменше підвладні фінансовим кризам. Швейцарія вважається державою з найстабільнішою економікою. А Японія – країна найдешевших у світі кредитів. Тому з початку потрясінь на фінансових ринках значно зріс попит на єну та франк. Ми поцікавилися, чи можна у Чернівцях купити ці валюти і чи варто це робити.
У продажу в деяких чернівецьких банківських установах є не лише єна та франк, а й фунт стерлінгів, канадський долар тощо. Якщо потрібної клієнтові суми іноземної валюти на цей момент не виявиться, фахівці кажуть, що її можна замовити з центрального відділення банку. При цьому депозитів у єнах українські банки не приймають, а вклади у франках пропонують лише деякі фінансові установи.
– Купують такі валюти рідко, – розповіли в обласній філії ВАТ "Державний експортно-імпортний банк України". – Франки купують люди, яким потрібно погашати кредити у швейцарських франках. Фунти стерлінгів купують чернівчани, які їдуть на навчання чи екскурсійні тури до Великобританії. А для збереження заощаджень ці валюти рядовому громадянину не підходять. По-перше, людина втрачає на різниці між курсом купівлі та продажу цих валют. По-друге, на депозит, з усіх цих валют, можна покласти лише швейцарські франки. Ставки за такими депозитами становлять до 5% річних. Це набагато менше, ніж за депозитом у гривнях чи доларах.
На відміну від єни, франк менш підвладний коливанням як на світових ринках, так і в Україні. Наприклад, з 2004 року в Україні франк за один рік не зростав і не падав більш ніж на 12%, тоді як такі коливання в єні могли становити до 20%. З початку року японська єна зросла щодо долара на 12,47%, а щодо євро – на 23,04%. Подібно до єни поводиться швейцарський франк, однак показує більш скромну динаміку.
За даними НБУ, в Україні з жовтня єна подорожчала на 28,8%, а франк – на 14,6%.
– Японія завжди була інноваційною і провідною державою, членом Великої сімки, а єна у свою чергу – резервною світовою валютою, – сказав у коментарі фахівець Національного університету стратегічних досліджень Юрій МАКОГОН. – Але все-таки не варто говорити про єну, як про надійний інструмент інвестування в Україні, оскільки для цього потрібні принаймні активні торгові відносини між Україною і Японією. Тому я би рекомендував звертати більшу увагу на ті валюти, від яких економіка України залежить напряму: на долар, євро і рубль.
Надія МАКУШИНСЬКА
2-12-2008, 10:21
0
4 441