Депозитний ажіотаж спав. Якщо зараз в області банкіри і спостерігають відтік коштів з рахунків, то незначний. А більше депозитних рахунків люди відкривають усе ж таки в гривні, а не в іноземній валюті. Деякі банки вже зараз пропонують одномісячне розміщення гривень під 19-20% річних, доларів – під 12% і більше.
– Люди розуміють, що зберігати гроші вдома небезпечно і повертають їх у банки, але переважно на короткострокові вклади. Щоби мати можливість через місяць чи два спокійно забрати свої заощадження, – розповіла Валентина ЯРОВА, заступник директора з питань роботи з приватними особами обласної дирекції "Райфайзен Банку Аваль". Тепер, за її словами, одні з найпривабливіших депозитів – короткочасні з виплатою відсотків наприкінці терміну вкладу. Навіть відсотки за внесок на місяць дещо вищі, ніж на три місяці. Це стосується як депозитів у гривнях, так і в доларах чи євро.
– Острах через жовтневі події та непередбачуваність розвитку кризи зробили вкладників обережними – тривалі депозитні програми непопулярні. Найчастіше гроші вкладають на місяць-три, рідше – на півроку, – каже Віталій ШЕВЧУК, директор філії комерційного банку "Форум".
Гривні банкам, незважаючи на девальвацію, буковинці несуть все ж таки частіше, ніж валюту. За словами Валентини Ярової, мабуть, це специфіка регіону, коли долари та євро більше вкладають у бізнес, а гривні – в фінансові установи.
Крім того, переважно доходи ми отримуємо у гривнях, і мало хто купує долари за нинішнім курсом без нагальної потреби. До того ж, доларовий дефіцит ще не зник.
Проте заклики зберігати гроші винятково на гривневих депозитах, які нещодавно робили фінансові експерти, вщухли. А після рекордного падіння гривні та заяв Нацбанку про вільне плавання національної валюти, пропорція "яєць" у кошиках змінилася ще кардинальніше: долар та євро – по 40%, гривня – 20%.
Щодо того, що принесе 2009 року більше прибутків: євро чи долар – прогнози експертів різняться. Наразі дохідність долара дещо випереджає євро.
Чи забезпечать заощадження на гривневих депозитах хоча би мінімальну прибутковість 2009 року, важко спрогнозувати. Інфляція залежить від попиту на товари (під час кризи він знижується), від ціни на газ, політичної ситуації тощо.
Марина КАРАСЬОВА
2-12-2008, 10:20
0
3 292