З 28 листопада курс валюти в обмінних пунктах установлюватимуть по-новому. Це призведе до того, що прибутки міняйл-нелегалів зменшаться, різниця між курсом купівлі й продажу валюти зросте, а людям не доведеться платити комісію за обмін у банках.
Нацбанк прив’язав курс гривні відносно долара до курсу на міжбанківському ринку (раніше офіційний курс визначався з урахуванням не тільки котирувань на міжбанку, але й інтервенцій НБУ, курсових змін на міжнародних фінансових ринках).
Про це повідомив заступник голови НБУ Олександр САВЧЕНКО. На його думку, після ухвалення цієї постанови чорний ринок обміну валют припинить своє існування.
Представники банків стверджують, що такі зміни були потрібні давно. Адже в багатьох обмінниках немає валюти через те, що населення не хоче її здавати за близьким до офіційного курсом. Значно вигідніше сьогодні здати долари міняйлам-нелегалам. А встановити вигідний для людей курс прийому валюти у населення банкам досі не дозволяли обмеження НБУ. "Сьогодні банк може купити долари у населення не дорожче, ніж курс НБУ плюс 1,5%. Люди за таким курсом долари здавати не хочуть, бо на чорному ринку за долар дають значно більше. Тому валютообмінні операції повністю перемістилися на чорний ринок", – розповіли у філії банку "Хрещатик".
Зняття Нацбанком обмежень на готівковому валютному ринку мають полегшити ситуацію з готівкою, "але самі по собі вони її не вирішують". Так вважає фінансовий експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр ЖОЛУДЬ. На його думку, наявність валюти і її курс тепер залежатиме насамперед від того, чи виходитиме НБУ на міжбанківський ринок для продажу валюти.
Прогнози експертів щодо подальшої долі гривні різняться. Одні стверджують, що гривня падатиме і надалі, чому сприяє паніка населення, коли люди, забравши свої гривневі депозити, масово скуповують долари та євро. Інші вважають, що відпустивши гривню у "вільне падіння", Нацбанк хоче, аби спрацювали внутрішні механізми насичення ринку валютою. Для цього буде достатньо двох тижнів, вважають фінансові аналітики.
Експерт фінансового ринку Віталій Шапран зазначає, що до кінця року міжбанківський курс гривні повернеться до 6,30 грн/дол.
"Наші аналітики розрахували курс на рівні 10-13 гривень за один долар, – стверджує голова правління одного з банків Костянтин ПОЛОСКОВ. – Якби Нацбанк не здійснював інтервенцій, до цієї вартості ми прийшли би буквально за два тижні".
А на думку аналітиків Concorde Capital, середній курс долар/гривня 2009 року становитиме приблизно 6,50.
Надія МАКУШИНСЬКА
ДУМКИ:
Нацбанк радить громадянам припинити гарячково скуповувати долари і євро. За словами першого заступника НБУ Анатолія ШАПОВАЛОВА, саме ажіотажний попит на іноземну валюту приводить до знецінення гривні.
Банкіри рекомендують відкрити валютний чи мультивалютний депозит у банку. У цьому разі чимало фінустанов дозволяють вносити кошти гривнями і перераховувати у валюту за своїм комерційним курсом.
А експерт Джим РОДЖЕРС не вважає надійним тримати кошти і в доларах. На його думку, долар очікує девальвація, оскільки влада США намагається послабити його курс для захисту своєї економіки. Тому він рекомендує вкладати кошти у японську ієну.
28-11-2008, 11:54
0
4 263