Попит знижується на все – люди переходять на режим економії. Даються взнаки проблеми з роботою, тягар кредитів, виток цін через девальвацію гривні.
Якщо пройтися супермаркетами ввечері, то черги до кас не зникли і споживча активність чернівчан не впала. В одному із супермаркетів повідомили, що попит не знизився, а ось середня сума на чеках дещо зменшилася.
Покупці почали надавати перевагу дешевшим продуктам і закуповують виключно потрібний набір, без надмірностей.
Продукти
– Оскільки споживачі розпочали заощаджувати, то супермаркети, за прогнозами, будуть знижувати торговельні націнки на продукти, щоби не піднімати їхню роздрібну вартість, – каже Віктор ЛАЩАК, начальник держінспекції з контролю за цінами в області.
Ціни на імпортні продукти можуть коливатися залежно від курсів долара та євро. А вартість товарів вітчизняних виробників є стабільною. І різкого подорожчання інспекція не прогнозує.
– Продукти не дорожчають, навпаки, деякі з них дешевшають, наприклад, олія, крупи, борошно, – зауважує директор підприємства "Чернівцібакалія" Лідія МЕЛЬНИЧУК. – Нині цінова ситуація стабільна, а що буде згодом, прогнозувати в нашій країні важко.
Найбільше захоплення споживачів цієї осені викликають ціни на олію. Наприклад, популярний "Чумак" можна купити вже за 9,15-9,30 гривні за літрову пляшку. За прогнозами, невдовзі ми купуватимемо олію по вісім гривень за літр.
Побутова техніка
Загальні настрої людей не купувати зайвого, ускладнення умов кредитування, неможливість зняти гривні з депозитів призвели до значного зменшення попиту на побутову техніку, відзначає Олег ЛОПАЩУК, директор магазину "Домотехніка-Чернівці". Через зниження купівельної активності, що торкнулося товарів різних цінових сегментів, у магазині навіть призупинили переоцінки щодо змін курсу валюти.
– Складно прогнозувати, чого чекати надалі, але в кого є гривні і запланована покупка, краще зробити її зараз, доки ціни наближені до попередніх, а не прирівняні до курсу на сьогодні, – каже Олег Лопащук.
За словами Олександра ПІДДУБНОГО, директора магазину "Фокстрот", сьогоднішні ціни на побутову техніку прив’язані до курсів євро та долара. Зараз через те, що НБУ щодня опускає гривню, ціни поповзли вгору.
– Аналізуючи ситуацію, зокрема повідомлення, що курси валют стрибатимуть ще до 24 грудня, не потрібно панікувати. Якщо є потреба в певній техніці, варто купувати. Але витрачати в паніці усю готівку на техніку не потрібно, – радить О. Піддубний.
Будівельні матеріали
Касир невеликого будівельного магазину зізналася, що за останні два тижні ціни скочили ледь не вдвічі. Душова кабінка, що коштувала 1,8 тисячі гривень, тепер вартує 2,8 тисячі.
Незначне падіння попиту відзначає й Вадим СУШКО, директор гіпермаркету будматеріалів "Епіцентр". За його словами, люди ще не відчули кризи значною мірою, але спостерігається нервування, споживачі не знають, що робити.
– Зараз імпортери та виробники, які залежать від імпортної сировини, намагаються підвищувати ціни на будівельні матеріали залежно від курсів валют, але ми впроваджуємо таку політику, що за довготривалими контрактами різке підвищення цін заборонено.
Як запевняє директор "Епіцентру", ціни зараз стабільні, а ось що буде перспективі, прогнозувати не береться.
Марина КАРАСЬОВА
27-11-2008, 11:24
0
2 415