Американська валюта ще подорожчала на 18 копійок. Таке підвищення офіційного курсу стало рекордним від початку місяця. Навздогін і в обмінниках комерційних банків цифри змінилися: вчора купити пропонували за 6,09, продати за 6,23 гривні.
Хоча ще в п’ятницю заступник голови Нацбанку Олександр Савченко закликав населення не купувати долари за завищеним курсом (скажімо, вуличні міняйли в Чернівцях пропонували американську валюту за 6,50), переконуючи, що тенденція може змінитися в середині 2009 року. "Долари зараз ідуть у США, потім почнуть виходити назад, і їх буде дуже багато", – зазначав банкір.
При цьому більшість людей у невизначеній ситуації намагалися поводитися, як спекулянти. Наприкінці весни намагалися позбутися "зелених" за курсом 4,55 гривні, а вже наприкінці жовтня намагалися купити ті самі долари, але вже за курсом 7,2 гривні.
Основне питання, яке хвилює споживачів, – до якої інфляції призведе девальвація гривні. Частка імпортних товарів у споживчому кошику становить близько 15%. Крім того, багато товарів, зокрема й продукти, вироблені всередині країни, залежать від імпортованої сировини. Плюс девальвація гривні автоматично веде до подорожчання енергоносіїв, а як наслідок – сприятиме більш різкому підвищенню тарифів на комунальні послуги.
Тому питання, скільки ж коштуватиме долар, хвилює більшість. І хоча прогнози експертів неоднозначні, більшість із них переконана, що долар не буде дешевшати. Дехто взагалі вважає ситуацію настільки непередбачуваною, що прогнози – невдячна справа.
– Сказати, що він коштуватиме п’ять або 13 гривень – це по суті одне і те саме, оскільки не зрозуміло, що НБУ хоче, – стверджує Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру імені РАЗУМКОВА. – Якщо попередні роки НБУ належав до тих інститутів, політика яких хоч якось була зрозумілою, то ідеологія його дій сьогодні абсолютно незрозуміла. Ці дії зараз суперечливі та непослідовні. По суті, зараз можна намагатися зрозуміти, що робитиме НБУ, але сказати, як це відіб’ється на динаміці дуже важко. Я за це не беруся. У такій ситуації ми можемо перейти на ситуацію, яка у нас спостерігалася 1997 року, коли курс спочатку був 1,9 за долар, потім 2,4, потім 4,2 тощо. Такі сходинки зростання по 30-40% можливі і зараз. Це означає, що такі коливання принесуть величезні втрати для населення і для економіки країни.
Крім цього, в пресі з’явилися прогнози уряду, за якими 2009 року курс становитиме сім гривень за долар.
– Орієнтовний курс Кабміну багато підприємців сприймають як прогнозний показник і також закладають його в бізнес-плани своїх компаній, – вважає Ігор БУРАКОВСЬКИЙ, директор Інституту економічних досліджень. – Те, що на курс, який пропонує уряд, всі будуть так чи інакше орієнтуватися – без сумніву. З іншого боку, реальна ситуація на валютному ринку 2009 року може не підтвердити прогнозу. (М.Карасьова)
25-11-2008, 10:50
0
2 408