У четвер у більшості обмінників американська валюта коштувала орієнтовно 6,08 гривень за долар. Євро подорожчав приблизно до 7,6 гривень. У свою чергу Нацбанк учора підвищив офіційні
курси долара і євро на 10 та 12 копійок.
Дорогий долар продовжує залишатися дефіцитом у місцевих обмінниках навіть тих банків, які беруть комісію за продану валюту. Цю комісію для клієнтів, які хочуть купити іноземну валюту, запроваджує дедалі більше банків. Розмір збору в окремих фінустановах сягнув 8%. Один із банків навіть ввів нову послугу: тут можна купити дефіцитні долари, доплативши кілька відсотків від суми як комісію. Але самі купюри клієнтові на руки не видають за їх відсутністю. Клієнт просто платить в касу гривні, а віртуальні долари йому кладуть на депозит.
– Курс повинен бути не нижчий шести гривень за долар, а потім необхідно девальвувати національну валюту навіть ще
більше, – заявив голова Ради НБУ Петро ПОРОШЕНКО. Головний його аргумент полягає в тому, що без поліпшення торговельного і платіжного балансів тривала стабілізація курсу гривні є недоцільною.
Однак така девальвація гривні, на думку деяких фахівців, може зумовити нову хвилю паніки, і тоді жодних резервів НБУ не вистачить на її утримання від обвального падіння.
Збитків зазнають й звичайні споживачі. Дорогий долар потягне за собою насамперед ціни на імпортні товари. "Подорожчають імпортні товари, а також все, що виготовляється з імпортної сировини, – каже Віктор ЛАЩАК, начальник держінспекції з контролю за цінами в області. – Насамперед це побутова техніка, автомобілі. На житло це не вплине, ціни на нього формуються на внутрішньому ринку. Будматеріали також не повинні подорожчати, сировина для них використовується регіональна. Ціни на продовольчі товари, які мають регульовану націнку, зараз майже не змінюються".
Надія МАКУШИНСЬКА
КОМЕНТАР
Ярослав КИРПУШКО,
директор Буковинського центру реконструкції та розвитку:
– Ця криза засвідчила, наскільки жорстокою є жадібність і бажання людей, які сьогодні при владі, заробити. Бути експертом і намагатися прогнозувати якісь тенденції у такій ситуації – невдячна справа. За те, що представники влади роблять із золотовалютним резервом України і з курсом валют, їх потрібно притягати до відповідальності.
Людям у такій ситуації
можна порадити:
Не робіть зайвих рухів. Ті, хто провокують паніку, чекають, що населення кудись побіжить щось хапати – чи то авто, чи то долари. А їх уже тут чекають, щоби заробити на паніці. На час кризи обмежуйтеся базовими потребами. Не робіть нічого, крім того, що справді є необхідним.
Згадайте про заощадження. Не можна міряти життя днями, тижнями чи місяцями. Потрібно діяти з точки зору років і десятиліть і пам’ятати, що будь-яка необдумана поведінка поглиблює кризу.
Не виводьте гроші звідти, де є дохід. На тих, хто забере кошти з банку чи кредитної спілки, одразу чекають два вороги: інфляція і злодії, які використовують цю тенденцію. Із найменшими втратами з кризи вийдуть люди, які продовжують отримувати будь-який дохід: від депозиту, здачі майна в оренду тощо.
Пам’ятайте, що кризи закінчуються. З кризи ми вийдемо грамотнішими і менш залежними від влади.
21-11-2008, 11:17
0
2 226