Лампочки розжарювання ми купуємо за звичкою, бо заплатити одразу за економні люмінесцентні 20 гривень рука не піднімається. Натомість фахівці радять добре порахувати, зважаючи на здатність "економок" працювати довше і заощаджувати електроенергію.
Ціна економних люмінесцентних лампочок, порівняно зі звичними, мабуть, головний недолік для споживача. Проте продаж і асортимент їх у магазинах активно зростає.
"Люди вже починають звикати і бачити вигоду", – вважає Андрій ШОЛОГОН, директор підприємства "Українська енергетична компанія "Енерком".
Люмінесцентна лампочка використовує електроенергії в п’ять разів менше, ніж лампа розжарювання. Наприклад, споживає 25 Вт, а видає 125 Вт.
Люмінесцентні лампочки можна підібрати до будь-якого світильника. Виробники пропонують різні типи цоколя, форми (але, зазвичай, це спіраль, яка краще виглядає з позиції дизайну, хоча бувають і прямі). Довгі лампочки можуть "не вписатися" в люстру і виступатимуть за межі плафонів. У такому разі варто обрати менший і компактний варіант. Спеціально підбирати люстру під лампочки не потрібно.
Крім того, "економки" пропонують різні виробники. Від цього часто залежить, скільки прослужить лампочка. Наприклад, за вісім-дев’ять гривень можна купити продукцію китайського виробника. Гарантії на таку лампочку жодної – може світити два роки, а може тиждень. Проте серйозні виробники на кожну лампочку дають гарантію.
– Від китайських люмінесцентних лампочок ми відмовилися на користь вітчизняних – харківського виробництва. Підприємство дає гарантію рік. Тобто, якщо впродовж цього часу з лампочкою щось станеться не з провини споживача, її обміняють на нову. Коштують вони, залежно від потужності, від 15 до 20 гривень. За співвідношенням "ціна-якість" – це найоптимальніший варіант, – розповідає Андрій Шологон.
При цьому покупець повинен зберігати гарантійний талон і упаковку лампочки. Зрозуміло, якщо неприємність сталася з вини споживача, наприклад, він випадково розбив лампочку, її не поміняють. Несправну "економку" можна повернути виробникові тільки у тому разі, якщо немає зовнішніх ушкоджень.
На упаковці виробники зазначають ресурс люмінесцентної лампи, наприклад, харківський виробник декларує вісім років. Проте на практиці вони найчастіше служать два-три роки.
– Економна люмінесцентна лампочка може служити і довше, але, на жаль, нестабільність напруги в нашій електромережі завдає їй шкоди, – каже Андрій Шологон.
Крім того, люмінесцентні лампочки мають різний спектр кольорів, найпопулярніші: білий – холодний і яскравіший – та жовтий – приглушений і теплий.
Альтернатива люмінесцентним – світлодіодні лампочки. Вони набули популярності приблизно рік-два тому. Така лампочка споживає три-п’ять Вт, а світить як "сотка". Тобто економніша приблизно в 20 разів. Світлодіодна лампочка не боїться перепадів напруги і може світити 10-15 років. Її не потрібно утилізувати, а її моделі розраховані як на точкове освітлення, так і для звичайного світильника. Наразі така лампочка коштує 30-40 гривень.
ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ
Важлива якісна люстра – якщо поганий контакт лампочки з патроном, це додатковий стрес для "економки".
Такі лампочки краще використовувати для тривалого освітлення приміщень, бо не всі з них люблять, коли їх вмикають-вимикають щохвилини. Але деякі виробники вже оснащують лампочки додатковим чипом, який захищає від частого клацання вимикачем.
Люмінесцентні лампочки реагують на перепади напруги. Захистити їх, як і іншу техніку в домі, може стабілізатор напруги.
Вкручуючи лампочку, не беріться руками за скло. Адже залишені плями можуть вплинути на роботу пристрою. Лампочку потрібно брати за пластмасу на основі або обгорнути серветкою і обережно вкрутити в плафон.
Утилізувати "економки" потрібно окремо від побутових відходів, оскільки вони містять незначну кількість ртуті.
Марина КАРАСЬОВА
20-11-2008, 10:09
0
4 894