Ми спробували купити долари у понеділок у кількох чернівецьких обмінниках. У жодному не вдалося придбати бодай кількох "зелених". Касири лише розводили руками. "Не здають люди долари, тому і немає. У банк звертайтеся", – сказали в обмінному пункті неподалік ринку "Буковинський".
"Немає доларів взагалі. Прикмета у наших людей така – у понеділок ніхто гроші не здає. Лише отримують долари – по "Вестерну", "Мані-граму", – сказала касир іншого обмінника.
У банках стверджують, що проблем через дефіцит доларів не відчувають.
– Минулого тижня ми продавали долари без обмежень. І на погашення кредитів, і готівку в обмінниках можна було купити, – розповіла Наталя ПЕТРІВ, фахівець обласної філії "Укрсоцбанку".
А відсутність доларів у касі одного зі своїх відділень у понеділок вранці в банку пояснили тим, що на ранок ще, можливо, не встигли здійснити закупівлі.
За словами фінансиста, банк додатково закуповує долари в Києві, бо населення останнім часом значно більше купує доларів, ніж здає. Траплялися дні, коли"Укрсоцбанк" у мешканців області купував шість тисяч доларів, а продав їм 180 тисяч.
Як повідомили в обласній дирекції "Райффайзен Банку Аваль", насамперед продаж доларів тут здійснюється на погашення кредитів та конвертацію вкладів. У вільному продажу готівкові долари також забезпечуються, але залежно від покупки валюти банком і суми, яку хоче купити клієнт. За останні дні буковинці купили у цьому банку в три-чотири рази більше доларів, ніж здали.
– Навіть при такій маржі банк отримує дохід від валютообмінних операцій, – каже Андрій ЛІСНЯНСЬКИЙ, начальник управління продажу та розвитку мережі обласної дирекції "Райффайзен Банку Аваль". – Ми намагаємося надавати усю повноту банківських послуг, а не отримувати надприбутки від валютообмінних операцій, особливо в такій ситуації.
– Ажіотаж зараз поступово зникає, – каже Максим ПАВЛОВ, заступник директора філії "ПриватБанку". – Порівняно з тим, що було місяць чи півтора тому, ситуація зараз помітно нормалізувалася. Криза значною мірою спровокована настроями людей. І коли населення заспокоїться, стабілізується і ситуація з валютою.
За словами фахівця, долари у банку зараз є. Жодних проблем не виникає з поверненням доларових депозитів, виплатою переказів, погашенням доларових кредитів. Щодо готівкових доларів в обмінних пунктах, то тут є певні ліміти. Кожен обмінник, із міркувань безпеки, має обмеження суми, яка може зберігатися в його касі – це кілька тисяч доларів чи гривень. Якщо клієнти встигли викупити усі долари з каси, в обміннику можуть порадити зачекати, коли інкасація довезе готівку.
Деякі фахівці кажуть, що дефіцит долара пов’язаний з постановою Нацбанку, який заборонив комерційним банкам продавати валюту дорожче, ніж на півтора відсотка від офіційного курсу. Це невигідно самим фінансовим установам, бо один відсоток із валютних операцій вони віддають до Пенсійного фонду.
Тим часом низка банків запровадили додаткові платежі для людей, які бажають купити валюту. Це так звана комісія за обробку іноземних банкнот. Комісія може становити і 0,7%, і 1,5% – залежно від банку. "Ця комісія у нас діє на кожен день і постійно змінюється. Усе залежить від ситуації на ринку", – пояснили в одному з банків. Тож перед обміном валюти клієнтам варто поцікавитися у касира, чи бере банк додаткову плату за такі операції.
Позичальники, які мають кредити в доларах, через дефіцит цієї валюти можуть не турбуватися. У кожному з опитаних банків запевнили, що повертати доларовий кредит клієнти можуть гривнями за курсом. Для таких клієнтів банки надають послугу обміну, хоча фізично цієї готівки людина не отримує. У тому ж відділенні банку, в якому мають гасити кредит, люди здають гривню, їм начебто продають долари і вони тут же, не тримаючи цих доларів у руках, віддають їх на погашення кредитів. Банкам це вигідно: і на продажі валюти заробляють, і кредити гасяться.
Не матимуть проблем з обміном і власники депозитів у деяких банках. Адже саме зростання курсу долара сприяв тому, що чимало українців поспішили достроково забирати свої гривневі заощадження . "Якщо людина тримає у нас звичайний депозит у гривнях, вона має право перевести свій вклад у долари зі збереженням відсотків. При цьому на руки їй гроші достроково не виплачують – лише після закінчення терміну дії депозиту", – розповів фахівець банку Максим Павлов.
Ще один спосіб розжитися на дефіцитні купюри – відкрити кредитну картку в доларах. Таку послугу надає чимало банків. Картка дозволяє отримати в банкоматі невелику суму, приблизно до тисячі доларів.
– НБУ задовольняє попит банків у валюті на міжбанківському ринку, – сказав у коментарі УНІАН економіст Борис КУШНІРУК. – Банки можуть купити валюту і підкріпити свої обмінники готівкою. Те, що вони цього не роблять, – це питання треба розбирати з кожним окремим банком. Зараз суттєво впав продаж, люди обмінюють долари на гривні в крайньому разі, коли вже точно потрібна тільки готівка. Долари тримають до останнього. Тому і є проблема з підкріпленням готівкою обмінних пунктів. Доларів не так багато, щоби закрити весь готівковий обіг.
Голова Нацбанку Володимир СТЕЛЬМАХ заявив, що ситуація в банківській системі стабілізується і пік кризи залишився позаду. В інтерв’ю телеканалу "Інтер" він сказав, що впродовж листопада до банків повернулося майже п’ять мільярдів гривень із тих грошей, що люди зняли з депозитів на початку кризи.
Надія МАКУШИНСЬКА
18-11-2008, 10:39
0
2 935