Після того, як стало важко, а тепер і зовсім неможливо взяти іпотечний кредит у банку, ціни на житлову нерухомість почали знижуватися. Нині в Чернівцях падіння становить 10-15%.
– Житло дешевшає, але обвалу ринку нерухомості не буде, – переконаний Ігор ШКРУМЕЛЯК, власник агентства нерухомості "Наше місто". – Люди загалом зараз перебувають у панічному настрої, що перекидається і на ринок нерухомості. І якщо звучить інформація про майбутній обвал цін на житло, потенційний покупець кладе гроші в шухляду і вичікує дармової ціни. Щойно банки почнуть видавати іпотечні кредити, стане зрозуміло, що обвалу не буде. До весни зниження сягне щонайбільше 20%, але обвалу на 40-50% однозначно не буде.
Теперішній стан невизначеності на ринку нерухомості – це також наслідок загальних економічних тенденцій в країні, але найголовніше – недоступним стало оформлення іпотечного кредиту. До кризи переважна більшість клієнтів, 60-70%, купували житло в кредит. Крім того, перші хвилі заробітчан житло вже переважно придбали, а хто поїхав пізніше – ще не назбирав достатньо коштів. Тому, як вважає Ігор Шкрумеляк, очікувати значного приходу капіталу ззовні нині немає сенсу.
Нині квартири як на первинному, так і на вторинному ринку втратили у вартості в середньому 10-15%.
Відсутність кредитів і відсутність коштів у людей загалом вважає однією з головних причин теперішньої ситуації на ринку житла і Віталій АРІФОВ, директор агентства нерухомості "Замок".
– Зараз на нашому ринку нерухомості стагнація. І це тільки початок, – вважає фахівець. – Моя думка: ціни на вторинному ринку впадуть на 20-30% до кінця першого кварталу наступного року. В Києві вже ціни впали на 20%, у Львові на 22%. У Чернівцях буде така сама ситуація.
На первинному ринку покупці тепер стали дуже обережним. Ті люди, які до кризи впевнено платили 30-50% завдатку за квартиру в новобудові, зараз не дають жодного авансу, а купують тільки житло у будинках, що вже здані в експлуатацію.
Останніми роками нерухомість, на думку фахівців, дорожчала за інерцією, хоча б за рахунок тих самих іпотечних кредитів. Взяти позику в банку було доволі нескладно, і навіть люди, які не мали капіталу, а сподівалися на майбутній стабільний дохід, купували квартири у борг.
– Тому зростав і попит, і ціни на нерухомість, – вважає Ігор Шкрумеляк. – Тепер, коли поновлять кредитування, підхід до клієнтів у будь-якому разі буде виваженішим. Капітал надаватимуть найнадійнішим клієнтам, і це врегулює ринок нерухомості, ціни будуть розумнішими і реальнішими.
Марина КАРАСЬОВА
7-11-2008, 10:50
0
3 820