Все, що пов’язано з нашими заощадженнями, викликає дедалі більше запитань і не сходить з газетних шпальт і телеекранів. Курс долара в обмінних пунктах, який перетнув позначку сім гривень, нині врегулювали. Та чи надовго?
Яку суму гарантовано поверне держава, якщо комерційний банк не втримається на плаву? Як краще сьогодні вчинити з вільними грошима? Про ці та інші актуальні питання – наша розмова з Богданом КОВЧЕМ, начальником управління Національного Банку України в Чернівецькій області.
– Богдане Івановичу, курс гривні стабілізували, а чого чекати далі?
– Верховною Радою ухвалено антикризовий закон. Крім того, Національний банк розробив внутрішні заходи: почав частіше виходити на торги, продавати іноземну валюту комерційним банкам не тільки безготівкову, але й готівкову, щоби зменшити ажіотаж. Це дало змогу знизити курс долара на готівковому ринку. Якою буде ситуація, залежить від того, наскільки ефективно спрацюють антикризові закони і чи отримаємо 16,5 мільярда доларів підтримки від міжнародного валютного фонду. І якщо запрацює економіка, орієнтована на експорт, збільшиться і надходження іноземної валюти. Відповідно, курс долара, вважаю, у перспективі буде 5-5,25 гривні за долар.
– Чим доводиться жертвувати Національному банку, зміцнюючи національну валюту?
– Щодня Національний банк виходить на торги і продає іноземну валюту, щоби забезпечити потреби людей, які співпрацюють із закордоном, забезпечити контракти, а також обслуговування зовнішнього боргу. Нині склалася така ситуація, що зовнішніх запозичень практично немає, оскільки всі переживають кризу, а потрібно повертати борги минулих років. Тому НБУ допомагає комерційним банкам, рефінансуючи їх, щоби вони могли забезпечувати свою ліквідність.
– Чи буде в Україні один курс? Тобто готівковий курс гривні не відрізнятиметься від офіційного?
– Не думаю. Офіційний і комерційний курси будуть відрізнятися. Комерційний курс складається за результатом торгів на міжбанківській валютній біржі. З 4 листопада НБУ ввів постанову, якою дозволив нашим експортерам та імпортерам самостійно, а не тільки через комерційні банки, виходити на валютний ринок і за своїм курсом купувати чи продавати іноземну валюту. Це дасть змогу дещо зменшити спекуляції комерційних банків.
– Яка ситуація з депозитами?
– Зараз дуже багато випадків, коли люди, які хочуть повернути кошти з комерційних банків, звертаються до нас із проханням допомогти. Багато банків, укладаючи строкову угоду з клієнтом, включають до неї такий пункт: якщо термін депозиту закінчився, а людина впродовж 1-5 днів не отримала свої депозитні кошти, угода автоматично вважається продовженою. Тому тепер маємо багато ситуацій, коли, наприклад, термін депозиту закінчився у червні, а людина сьогодні хоче зняти кошти. Нині Національний банк ставить вимогу перед комерційними банками чітко розмежувати строкові вклади, які заключають на певний термін, та депозити до запитання, якими можна розпоряджатися в оперативному порядку.
– За статистикою, в області нині сума виданих кредитів удвічі більша, ніж сума депозитів. Така ситуація нормальна?
– Це нормальна ситуація, бо наша область не є ресурсоутворювальною. Маємо 5,140 мільярда виданих кредитів, а депозити юридичних і фізичних осіб становлять 2,397 мільярда гривень. Депозитів навіть менше, ніж 50%, але так працюють наші банки, залучаючи ресурси з інших регіонів і розміщуючи їх у нас. Якщо порівнювати ситуацію з жовтнем, важким місяцем, то бачимо, що ситуація суттєво покращується. Від початку до 23 жовтня був різкий відтік депозитів громадян із комерційних банків, приблизно 85-90 мільйонів гривень забрали буковинці. Зараз ситуація змінилася: між першим жовтнем і першим листопада – лише мінус два мільйони гривень по депозитах.
– Розкажіть про депозитні сертифікати НБУ. Це новинка на банківському ринку?
– Національний банк з метою збереження довіри до банківської системи планував запровадити в обіг депозитні сертифікати. Зараз питання в стадії розробки, будуть обиратися комерційні банки, які реалізовуватимуть сертифікати. Наразі не визначена ставка за ними. Але це свідчить про те, що НБУ, як найстабільніша структура, гарантує, що банківська ситуація стабільна. Хочу заспокоїти людей: Верховна Рада ухвалила рішення про збільшення частки відшкодування з фонду гарантування вкладів вкладникам комерційних банків з 50 тисяч гривень до 150 тисяч гривень. Крім того, НБУ зобов’язано здійснювати щороку до фонду відрахування не менше мільярда гривень. За антикризовим законом передбачено, що Кабінет Міністрів має право рефінансувати комерційні банки під державні цінні папери, щоби забезпечити їхню ліквідність. Також Кабмін може прийняти рішення про викуп певної кількості акцій того чи іншого банку з метою збереження його діяльності на ринку.
– Тобто порівняно з жовтнем ситуація стабілізувалася?
– У жовтні буковинці купили у банків 9,3 мільйона долірів і 2,7 мільйона євро, а продали – 17,5 мільйона доларів і 10,5 мільйона євро. Тобто в області не було ажіотажу на валюту навіть у жовтні. Перевищення пропозиції, тобто більше продають, ніж купують, спостерігається у нас тривалий час. За дев’ять місяців цього року загальна сума купленої банками валюти в доларовому еквіваленті становила 438 мільйонів доларів, а продано населенню – 133 мільйони доларів.
– Власне, панічні настрої чимало експертів вважають однією з причин проблем комерційних банків…
– За два тижні з банківської системи було виведено понад 18 мільярдів гривень – це відчутний удар. Навіть у нашій маленькій області за десять днів з банків забрали 86 мільйонів гривень. За розрахунками НБУ, поза банками сьогодні перебуває 132-145 мільярдів гривень. Уявіть, як така маса грошей тисне на валютний ринок, коли люди біжать і намагаються купити валюту.
– Як головний банкір області порадьте, як за нинішньої ситуації економічно грамотно поводитися зі своїми заощадженнями?
– Вважаю, ніколи не можна панікувати. І за теперішнього рівня інфляції все ж таки вигідніше тримати гроші в банку та отримувати певний відсоток. Багато українців вже втратили відсотки, коли в паніці побігли розривати депозитні угоди. Але тримаючи заощадження вдома, так само втрачають через інфляцію. Банки, пропонуючи по депозитах 18-25%, дають певний прибуток. Тим паче фонд гарантування вкладів забезпечує до 150 тисяч гривень повернення коштів.
Марина КАРАСЬОВА
6-11-2008, 11:59
0
3 091