Кожна криза – економічна, політична чи інша – серйозною стає тоді, коли її відчуває пересічний громадянин.
– Світова фінансова криза зачепила й Україну, – каже академік, доктор економічних наук Ігор ШКОЛА. – Але у нас ідеться лише про кризу в окремих галузях – металургії, хімічний та гірничодобувній промисловості, будівництві. У нашій області великих підприємств цих галузей немає, тож говорити про значне скорочення виробництва чи масове звільнення людей не варто.
По суті для буковинців криза створила лише одну проблему – неможливість зняти депозити достроково та обмеження кредитування. Однак такий крок влади Ігор Школа вважає правильним, адже рятувати банківську систему від паніки треба: якщо витримають банки, витримає й уся економіка. Науковець не радить зараз кидатися в крайнощі – намагатися заробити на кризі чи "рятувати" власні заощадження. Стрибки курсу долара є лише грою потужних олігархічних сил із метою заробити на спекуляціях, – переконаний Ігор Школа. Так само штучно викликаються й банкрутства підприємств, щоби потім купити їх дешевше. Приклад цьому – "Промінвестбанк".
Звичайно, процеси відбуваються неприємні, але треба перечекати: економіка, а з нею і курси валют, стабілізуються. Ось тільки на це потрібен час, можливо, що весь наступний рік буде важким.
Здавалося б, за такої нестабільності грошей люди мали би поспішати перетворити їх на товар. Але ажіотажу на споживчому ринку не спостерігається.
– Помітного падіння чи зростання обігу в нас не було, – зазначив директор чернівецького гіпермаркету будматеріалів "Епіцентр" Вадим СУШКО. – Динаміка продажу приблизно відповідає цьому періоду торік. Наш основний клієнт – приватний споживач, який купує матеріали для ремонту власного помешкання. Так ось такий споживач і далі займається ремонтом, купує все необхідне.
Подібна ситуація спостерігається і на ринках. Проблему становить ціноутворення, адже більшість товарів прив’язують до курсу долара. Але загалом особливих змін на ринках не відбувається – люди беруть те, що їм потрібно, і не поспішають скуповуватися "про всяк випадок".
– Паніка довкола депозитів, потім долара і євро виникла від необгрунтованої інформації, кимось навмисно запущеної, – вважає начальник управління споживчого ринку й туризму Чернівецької міської ради Євген КРАМАРЕНКО. – Напевне, якщо завтра почнуть говорити і писати щось про гречку, наприклад, то за кілька днів її на полицях магазинів не стане. Але зараз такого немає. Гадаю, люди вже трохи навчилися і не скуповують олію чи крупу про запас – усе одно на роки не запасешся, а післязавтра ціна може впасти.
У магазинах і на ринках здійснюється звичайна торгівля, – поділився своїми спостереженнями Євген Крамаренко. У когось обіг трохи зріс, у когось – зменшився. Але торгівля загалом не завмирає, як і не спостерігається надмірного бажання буковинців позбутися власних заощаджень.
Зате від світової фінансової кризи пересічний українець отримав і чималий "плюс". Через скорочення виробництва у провідних економіках світу більш ніж удвічі впала ціна нафти. Наслідком цього стане подешевшання не лише пального, а й багатьох товарів – якщо не сьогодні, то найближчим часом. А ще разом із нафтою став дешевшим газ, тож російський газ для України буде не таким дорогим, як прогнозували влітку.
Ігор ДОВГАНЬ
6-11-2008, 11:41
0
2 512