На початку літа спеціалісти передбачали, що врожайність кукурудзи на зерно буде найвищою за останні десять років. Зрештою, оптимістичний настрій був і стосовно інших видів зернових. Однак прогноз виявився дещо завищеним.
– Річ в тому, що далися взнаки липневі дощі, які боляче вдарили по кукурудзі, адже саме в цей час вона найбільше набирає сили, – розповідає заступник начальника обласного управління агропромислового розвитку і продовольства Петро ПЕРНАЙ. – Хоча нарікати на врожайність не варто. В області під цю культуру було задіяно 55 тисяч гектарів. Нині в господарствах вже завершують збирання кукурудзи на зерно. Середня урожайність з гектара – 51 центнер. Тобто загальний вал збіжжя становитиме понад 280 тисяч тонн, тоді як минулого року цей показник становив 262 тисячі тонн. Найвища урожайність у Новоселицькому та Кіцманському районах: відповідно 57 і 54 центнери з гектара.
Найкраща ситуація у тих колективних господарствах, де дбають про високу технологію обробітку, мають якісне насіння найпродуктивніших сортів й сучасну зернозбиральну техніку. І, зрозуміло, приміщення для зберігання зерна. Наприклад, саме так господарюють аграрії товариства з обмеженою відповідальністю "Оршівське", що на Кіцманщині.
– У нас кукурудза вродила нівроку, маємо по 80 центнерів з
гектара, торік – 74, – каже керівник агроформування Микола ЧЕРЕДАРИК. – З одного боку, ми щасливі, що маємо такий високий урожай, а з іншого – турбує те, що на зерновому ринку дуже впали ціни. Наприклад, якщо минулого року тонна збіжжя коштувала 2200 гривень, то тепер втричі менше. Причому така ситуація характерна й для інших видів зернових культур. Наразі ж ми складаємо кукурудзу і чекатимемо весни, можливо, тоді ціни будуть вищими. Всього ж ми засіяли нею 705 гектарів. Більшу половину ще треба зібрати.
У Новоселицькому районі серед колективних господарств – агрофірма імені Суворова, що у селі Подвірному. Тут урожайність рекордна, 124 центнери з гектара. Воно й зрозуміло, адже сюди надійшли чималі інвестиції з Дніпропетровщини. Також за рахунок інвесторів було придбано й імпортну техніку. Як повідомив голова правління агрофірми Григорій ТУРУН, цього року зерновий клин кукурудзи в господарстві зайняв майже 3000 гектарів.
– Місцями урожайність перевищила 130 центнерів, – констатує він. – Але є проблема зі збутом зерна. Тому ми доводимо збіжжя до товарного вигляду і чекатимемо сприятливих часів, може наверху схаменуться і повернуться обличчям до агровиробника.
Такої ж позиції дотримуються й інші керівники сільськогосподарських товариств. Гірше тим, хто потерпає через відсутність обігових коштів їм доводиться продавати зерно за безцінь.
– Цього року на Буковині кукурудза вродила найкраще за останні роки, – вважає заступник голови ОДА Віталій УСИК. – Нині вже впорано 94 відсотки засіяних площ. Кукурудзяне зерно – найбільш енергетичний елемент у тваринництві. Тому воно має попит у великих тваринницьких комплексах, які у нас розпочали відроджуватися. Щодо посадкового матеріалу, то сортовим насінням власного виробництва ми забезпечені на 30 відсотків, решту закуповуємо в іноземних фірм.
Василь ГРИНЮК
30-10-2008, 11:03
0
2 339