RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас |
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Валеріан Бакун став головним податківцем Чернівців більше місяця тому. Ми поспілкувалися з начальником ДПІ напередодні професійного свята податківців про те, що нового чекає підприємців і звичайних чернівчан-платників податків.
– Чи позначається на роботі податкової фінансова криза?
– Вона впливає на всі зобов’язання платників виконувати свої функції зі сплати податків. Але нам іншого не дано, як забезпечувати надходження до бюджету. Область має виконати завдання, яке закладене в держбюджеті на 2008 рік, щоби перекрити відставання зі сплати податків за підсумками дев’яти місяців (Чернівці забезпечують понад 60% надходжень податків до держбюджету з області).
У нас по "Укрпромінвестбанку" на сьогодні понад 1,2 мільйона платежів затримується. Для нас це неприємне явище. Але водночас ми повинні вишукувати резерви на ці суми, щоб виконати завдання.
– В очікуванні позачергових виборів дехто з підприємців непокоїться, що перевірок стане більше і податковий тягар посилиться.
– Це неправда і це неправильно. Ну, чому б податкова мала би збільшувати кількість перевірок? У нас є свої плани, які затверджені ДПА України з перевірок юридичних і фізичних осіб на четвертий квартал – вони змінам не підлягають. Які можуть бути коригування? Якщо навіть ми переносимо перевірку з суб’єктивних причин, таких, як смерть підприємця, хвороба, втрата документів, то ми описуємо причини і лише в таких виняткових моментах відбувається заміна. Тому суб’єктам господарювання хвилюватися не варто.
– Українці платять одні з найвищих податків в Європі. Як за таких умов можна переконати людей добровільно платити податки?
– Повинна бути довіра суб’єктів господарювання і до держави, і до податкової. Але тут працюють люди. Усе залежить від того, як ці люди поведуться із суб’єктами господарської діяльності, як вони зможуть переконати, що добровільна сплата – це краще, ніж судові справи в подальшому. Статистика виграшних справ податкової засвідчує, що суб’єктам господарювання не вартує порушувати податкове законодавство.
Якщо взяти Калинівський ринок – значні суми там проходять через суб’єктів господарювання – фізичних осіб. Ми хочемо побачити, наскільки на Калинівському ринку є прозорість. Коли зробимо інвентаризацію підприємців цього ринку, то зможемо побачити, який стан справ стосовно найманих осіб – чи всі вони зареєстровані, чи всі суб’єкти господарської діяльності мають дозволи і чи повною мірою це все впливає на сплату ринкового збору. Тобто через Калинівський ринок йде вишукування додаткових джерел для наповнення міського бюджету.
У подальшому ми хочемо зробити повний огляд суб’єктів господарської діяльності за закріпленими за нашими працівниками ділянками. Ми це зробимо і, гадаю, виявимо багато такого, що дозволить поповнити бюджет.
– Коли розпочнеться ця інвентаризація?
– По Калинівському ринку ми розпочали цей огляд наприкінці вересня. А загалом по місту ми саме формуємо наказ, і, гадаю, наступного тижня розпочнемо цю роботу.
Половина підприємців несуть звіти в останній день
– Наскільки реальні прогнози щодо відміни системи спрощеного оподаткування?
– Спрощена система в Податковому кодексі передбачена. Просто буде дещо інший підхід до спрощеної системи – диференціація по сплаті, залежно від виду діяльності або отриманого доходу. А з іншого боку, чому підприємці бояться того, що спрощена система буде ліквідована? На громадян, які займаються підприємництвом і заробляють на цьому, умовно кажучи, щоб мати хліб і до хліба, це не вплине. А інші, які заробляють надприбутки, бояться відміни спрощеної системи. Та бабка, яка торгує на ринку, може перейти і на загальну систему і при цьому для неї сплата податків практично не зміниться.
– У яких сферах бізнесу зараз найчастіше уникають податків?
– У різних – і в гуртовій торгівлі, і в будівництві, і в роздрібній торгівлі. Більш прозорі – виробники. Скажімо, в гуртовій торгівлі пально-мастильними матеріалами, вважаю, відбувається приховування доходів для несплати податків. Там вишукують такі схеми, щоб у ланцюжку посередників були фіктивні фірми. Схеми ці постійно вдосконалюють – вони вчаться разом з нами, можливо, навіть швидше вчаться і вчать нас.
– Чи звикають підприємці звітувати податковій по Інтернету?
– Серед чернівецьких приватних підприємців по Інтернету майже ніхто не звітує. Причини різні. Якщо у нас понад 27 тисяч суб’єктів господарської діяльності – фізичних осіб, то значна частина з них взагалі не має комп’ютера. Інші мають, але їм бракує навиків чи Інтернету немає. То вже суб’єктивне, кожен підходить, як йому вигідно. Приніс, постояв у черзі, понарікав на податкову, що черги великі. Хоча ми всім роз’яснюємо: приходьте раніше, а не в останній день. Взяти хоча б звітність по ПДВ – 20 жовтня був останній день подачі. Цього дня звітували половина платників (700 осіб із майже 1400). Це ненормально. І вони втрачають багато часу, і наші працівники до другої ночі сидять.
Орендарів квартир виявляють податкові інспектори
– Яким чином у місті виявляють тих, хто не платить податки за здане житло?
– У нас кожен працівник з оподаткування фізичних осіб закріплений за певною ділянкою міста. І коли відбувається нарахування податку за землю, то самі платіжні повідомлення розносять наші працівники і, відповідно, при цьому виявляють квартировинаймачів. Також пишемо запити у вузи про те, де живуть їхні студенти тощо.
– Чи скаржаться чернівчани, що роботодавці платять зарплату "в конверті"?
– За час моєї роботи я таких скарг не бачив. На жаль, доки люди молоді, вони не думають за пенсію. А тіньову зарплату отримує переважно молодь, бо підприємці хочуть не старших, а молодих. І хіба молода людина може поскаржитися на того підприємця в будь-якій формі? Вона не може, бо мусить сьогодні годувати сім’ю. Лише коли виникають якісь конфлікти з роботодавцем, працівник наважується поскаржитися в податкову. Але в будь-якому разі цієї скарги недостатньо – ми повинні довести в судовому порядку, що гроші виплачувалися нелегально. Потрібні докази, на словах не доведеш.
Але факти виявлення зарплат у конвертах справді є. Переважно під час перевірки ми доводимо суб’єкту господарювання, яку суму він реально платив людям.
– Люди інколи неоднозначно ставляться до податківців. Чи не заважає це в роботі?
– В житті ідеалу немає, щоб ми досягли такого, що весь народ сказав – ну, податкова чудова! Податківець повинен бути від душі податківцем, від коріння. Він повинен душею сприймати цю систему. Трапляються різні. Є відбір кадрів. Просто є тимчасові люди, яким тут працювати неприємно. З часом вони йдуть. Але доки вони працюють, створюють нам негативний імідж. Значний відсоток громадян сприймає податкову, бо розуміє, що це той орган, без якого держава обійтися не може. Ті платники, які мінімізують податки, не сприймають нас. А порядні ставляться до нас, як до партнерів.
Надія МАКУШИНСЬКА

ДОВІДКА
Бакун Валеріан, народився 1954 року в Дунаївцях Хмельницької області.
1985 року закінчив Львівський торговельно-економічний інститут,
1993 – Тернопільську академію народного господарства.
Начальником ДПІ у Чернівцях став у вересні цього року, переведений з посади начальника ДПІ міста Кам’янець-Подільський.

ЦИФРИ
266 податківців нараховується у Державній податковій інспекції міста Чернівців.
За 9 місяців вони мобілізували до зведеного бюджету 518,3 мільйона гривень.
88% від цієї суми (456,1 мільйона) – це добровільно сплачені податки, 12% (62,2 мільйона гривень) – донараховано внаслідок перевірок та інших заходів.
Фонд оплати праці чернівецьких податківців за 9 місяців цього року становив шість мільйонів гривень.
30-10-2008, 10:51
Коментарів 0 Переглядів 2 378

Теги -

ПОПУЛЯРНЕ

На Буковині п'яний водій збив на смерть двох пішоходів
Не починайте дзвінок зі слів: «слухаю», «так», «алло»: які правила телефонної розмови
Синоптик попередив про різке похолодання до -10º...-12º: коли чекати
Зникне назавжди: що покласти в шафу, щоб там ніколи не було молі
У квартирі буде в 2 рази тепліше, а рахунки за опалення менші: ось як це зробити
На Буковині затримали прикордонника, який за 20 тисяч євро допомагав незаконно перетинати кордон - відео
Водій не впорався з керуванням: на Буковині сталася смертельна ДТП
"Була хорошою ученицею і вірним другом": у смертельній ДТП на Буковині загинула випускниця Веренчанського ліцею
В'їхав у дерево та нежитловий будинок: у поліції Буковини розповіли подробиці смертельної ДТП
У Чернівцях один із ліцеїв перевели на дистанційне навчання: яка причина

Каталог фірм