Якщо позичальник підписував кредитний договір, наприклад, з процентною ставкою 15%, а потім отримав повідомлення, що це вже 17%, і виявися не готовим до цього – очевидно, він не читав документи, коли їх підписував.
За певних обставин банки й справді можуть збільшити процентну ставку за вже виданим кредитом, зокрема посилаючись на ст. 11 закону "Про захист прав споживачів" та постанову НБУ №168 "Про затвердження правил надання банками України інформації споживачеві про умови кредитування й сукупної вартості кредиту".
За словами Богдана ХОТИНСЬКОГО, начальника відділу банківського нагляду управління НБУ в області, банк може змінити процентну ставку за умови настання події, що не залежить від сторін і впливає на вартість ресурсів банку. Наприклад, зміни облікової ставки або зміни вартості кредитних ресурсів (насамперед зростання ставок за депозитами, адже навіть за останні півроку відсотки зросли доволі відчутно).
– На жаль, позичальники
часто не читають договори, які підписують. А перш ніж поставити підпис, документи потрібно уважно вивчити, адже позичальник бере на себе певні зобов’язання, так само як і банк, – зауважує Богдан Хотинський.
Яким саме чином клієнт повинен дізнаватися про зміни, також обумовлюється в договорі. Наприклад, інформацію про зміни можуть публікувати на сайті банку, або письмово попередити про нововведення.
– Якщо людину не влаштовує нова процентна ставка, вона може розірвати договір з банком, достроково виплативши всю суму кредиту, – зауважує Богдан Хотинський.– А якщо достатньої суми не має, але позичальник вважає, що банк порушує умови договору, вихід один – вирішувати все в судовому порядку.
Загалом, якщо умови кредитного договору передбачають право банку збільшувати процентну ставку, це правомірна дія. Тому в позичальників вибір невеликий: достроково погашати кредит або погоджуватися на нові правила гри. Можна перейти до іншого банку, але це все одно додаткові витрати.
– Письмових скарг щодо зміни ставок на видані кредити управління НБУ в області від буковинців не отримувало, але телефонні дзвінки були, – каже Богдан Хотинський. – Чи підвищуватимуть банки відчутніше ставки через фінансову кризу, сказати не можу, кожен банк впроваджує свою кредитну політику. Але навряд чи будуть підстави зробити кредити непосильним тягарем для людей.
Марина КАРАСЬОВА
21-10-2008, 09:59
0
2 713