RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Світова криза не оминула українські банки. Чимало з них запровадили обмеження на видачу готівкових грошей з банкомата з 14 жовтня. Одні банки дозволяють своїм клієнтам зняти 1,5 тисячі гривень за раз, інші – п’ять тисяч. А Нацбанк взагалі заборонив вкладникам достроково знімати гроші з депозитів. Таке рішення викликане панікою серед населення, яке за тиждень вивело з банків декілька мільярдів доларів.
Водночас буковинці кинулися в інші крайнощі: зневірившись у депозитах і надійності долара, взялися купувати золото.
Більшість фахівців вважають, що універсального рецепту повождення з грішми сьогодні не існує і людям доведеться звикати жити в ринковій економіці з усіма її ризиками.
Нацбанк рятує фінансові установи
Щойно розпочалися коливання долара і з’явилася інформація про рейдерську атаку на "Промінвестбанк", чимало буковинців вирішили забрати свої депозити. Скажімо, лише з "Промінвестбанку" буковинці за тиждень зняли 40 мільйонів доларів. Відчули недовіру населення до банківської сфери й інші банки. "Рішення Нацбанку дозволило зменшити потік клієнтів, які хотіли достроково зняти депозити", – повідомили в обласній філії банку "Надра". У філії "Ексімбанку" зазначили, що паніці піддалися лише окремі їх клієнти з депозитами не більше кількох тисяч гривень.
Нацбанк вживає заходів для порятунку банків – з 11 жовтня своєю постановою обмежив можливості банків видавати кредити, заборонив достроково повертати депозитні вклади, встановив граничне відхилення між курсом купівлі та продажу готівкової іноземної валюти у розмірі не більше п’яти відсотків.
– Усюди у світі держави викуповують банки, дають інвестиції, – каже Богдан КОВЧ, начальник управління Нацбанку в області. – І в НБУ думають, як підтримати ліквідність банківської системи. Раніше банки вводили із-за кордону дешеві кошти. Тепер такої можливості немає через світову фінансову кризу. Тому є проблеми з отриманням кредитів.
У "Промінвестбанку" повідомили, що всі відділення в області працюють у тому ж режимі, що й відділення інших банків. Більше того, за словами Ольги КОВЧ, керуючої обласною філією, буковинці цими днями навіть відкривають депозитні рахунки. Водночас коментувати проблеми з перерахуванням коштів, за словами керуючої, може лише тимчасова адміністрація банку в Києві. Про проблеми свідчить хоча б те, що, як повідомили у ТзОВ "Буковинський видавничий дім", перераховані через "Промінвестбанк" ще шостого жовтня кошти товариство учора ще не змогло отримати.
– До банківської системи зменшилася довіра, як і скрізь у світі. Але наш банк працює без жодних обмежень, – повідомив Владислав БОНДАРЕНКО, заступник директора філії банку "Надра".
Заощадження намагаються врятувати
у золотих злитках
З коливанням долара почалася золота лихоманка. Обсяги продажу жовтого металу буквально злетіли у декілька разів. Підвищений інтерес до золота, пояснюють банкіри, спровокований зниженням довіри до депозитів, а також небажанням громадян інвестувати в акції. Інформація з Держкомстату підтверджує: імпорт золота в нашу країну помітно збільшився. З початку цього року митниця пропустила 18 тонн дорогоцінного металу загальною вартістю більше півмільярда доларів. Минулого року обсяги офіційного імпорту були в чотири рази меншими.
Головна причина збільшення обсягу продажів – паніка через нестабільність на валютно-фінансовому ринку.
– Люди значно частіше цікавляться золотом, запитують, як можна придбати злитки, за яким курсом. Такий високий попит зявився приблизно два місяці тому, – розповіла Світлана, головний економіст базового відділення обласної дирекції "Райффайзен Банку Аваль".
– Вкладів у золоті відкривають більше, – повідомив Владислав Бондаренко. – Але найприбутковішими зараз залишаються депозити в гривні. За вкладами у золоті, навіть якщо вдасться додатково заробити на різниці курсів, вкладник несе додаткові втрати на купівлю і продаж дорогоцінного металу.
Не вдаватися до крайнощів радить Тимофій БОДАК, керуючий філією ВАТ "Державний експортно-імпортний банк України" в Чернівцях:
– Коли долар почав зростати, зріс і попит на золото. Це той самий ажіотаж, що й з курсом валюти. Мабуть, люди побачили, що золото дешевшає, і вирішили вкласти в нього гроші. Бо ж нерухомість дешевшає, долар зростає, хоч він і зупинився зараз і далі буде падати. Але в золото зараз також не варто вкладти всі кошти, ніхто не знає, як завтра зміниться його ціна. Одне, що можу порадити, – не тримати гроші вдома. Краще покласти їх на депозит.
Заборони знімати достроково кошти з депозиту банкір порадив не боятися. За його словами, банк завжди іде назустріч людині, якщо та має серйозну потребу в коштах. Скажімо, до закінчення терміну депозиту гроші дозволять зняти на лікування чи придбання нерухомості.
Натомість продаж ювелірних виробів із золота за останні місяці зменшився. "Продажі впали, відколи курс долара почав стрибати, – розповіли співробітники чернівецького ювелірного магазину Марина та Андрій. – Люди стурбовані тим, що немає за що купити їжу, зараз їм не до прикрас. Беруть у разі потреби – скажімо, хрестик дитині на хрестини чи заробітчанам надсилають наше червоне золото, бо за кордоном переважно біле і жовте продається. А брати золоті прикраси як інвестицію – не вигідно. Здати їх потім можна лише за ціною лому, а це приблизно у 2,5 рази дешевше, ніж коштує новий виріб".
Завдяки недоступним кредитам житло стане доступнішим
Не менш складна ситуація може виявитися і з іпотечними кредитами, які надавали для придбання квартир, будинків і земельних ділянок. Більшою мірою ці кредити брали співробітники поки що успішних комерційних структур. І досі вони вправно виконують свої зобов’язання. Але, як правило, зарплата є для них фактично єдиними джерелом доходів. У разі втрати місця роботи багато хто з них не зможе виконувати зобов’язання перед банками.
Скажімо, в обласній філії банку "Надра" повідомили, що кредитів видають обмежену кількість, при цьому посилили вимоги до позичальників. Тимофій Бодак вважає обмеження видачі кредитів тимчасовим явищем: "Холодильник, телевізор в кредит поки що не купиш. Але нічого страшного в тому, що банки перестануть кредитувати придбання імпортних товарів, немає. Житло, авто в кредит будуть давати. Можливо, ставки зростуть. Житло в такій ситуації може подешевшати і стане більш доступним. Крім того, зараз розглядається питання видачі НБУ цільових кредитів під іпотеку.
Надія МАКУШИНСЬКА
16-10-2008, 11:12
Коментарів 0 Переглядів 3 059

Теги -
Найпоширенішими іменами минулого року були Назарій та Софія

Посадовця підозрюють у привласненні 1,5 млн грн, що були передбачені на ЗСУ
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.