Зі вступом України до Світової організації торгівлі нашим підприємствам доведеться ще жорсткіше боротися за виживання. Ряди безробітних поповняться. Але будуть і приємні наслідки – скажімо, більше дешевших і якісніших товарів на прилавках. Чим іще обернеться для нас нещодавній вступ до СОТ, фахівці обговорювали на круглому столі, організованому торгово-промисловою палатою та економічним факультетом ЧНУ.
– З одного боку, для України вступ до СОТ – це добре, – каже професор Ігор ШКОЛА. – Це доступ до 152 світових ринків. Але задумаймося, хто нас там чекає на цих світових ринках? Нам доведеться завойовувати там свою нішу конкурентоспроможним товаром. Але це реалізувати не так легко. Якщо ми сьогодні чуємо, що в нашій ковбасі 10-15 відсотків м’яса, що молокопродукти навчилися робити без використання молочних продуктів – про яку якість можна говорити? Безробіття, банкрутство наших підприємств реальне, якщо підприємства зараз почнуть думати про СОТ, а не про випуск продукції, конкурентоспроможної на світових ринках.
Надія МАКУШИНСЬКА
Пряма мова
Iгор МIНЯЙЛО,
керівник підприємства "Імпульс":
Слово СОТ взагалі треба забути. Це просто формальність. Реально воно означає, що ми почали шлях до справжньої ринкової економіки. Якщо досі ми звикли, що економіка розвивалася з якимись постійними обмеженнями і бар’єрами (у вигляді мит, заборон на переміщення робої сили), то зі вступом до СОТ ці бар’єри поступово відпадуть. Буде прихід робочої сисли з третіх держав – у нас уже є діаспора азербайджанців. Тому треба налаштуватися на ринкову економіку, брати книги нормальних західних спеціалістів з економіки і чекати, що в нас буде, як в Америці: шість разів підприємство банкрутує, потім реформується і пристосовується до законів ринку”.
Тетяна КОЗЛОВА,
керівник підприємства "Арніка":
Кажуть, що СОТ дозволить залучити більше інвестицій. Зараз інвестиція – це єдиний вихід для розвитку промислового комплексу. Але ці інвестиції у підприємств навіть забирають і не дають можливість працювати. Наприклад, на митниці машина може стояти добу, дві, три, і ми не можемо навіть нікому про це заявити. Платимо 20 відсотків вхідного ПДВ за завезене обладнання, яке ніколи в Україні не випускалося і не випускатиметься”.
Георгій МIТРIК,
директор МПП "Веселка":
У нас виходить, щоби завезти нові технології, я повинен себе роздягнути. 30-40 відсотків вартості нового обладнання маємо віддати. І це обладнання, яке дозволить розвивати економіку. Щоби заплатити ці відсотки, ми повинні взяти кредит в банку і потім його відробляти”.
16-10-2008, 10:56
0
2 228