У жодному українському банку відтепер не можна достроково зняти кошти, які лежать на депозитному рахунку. Про це йдеться у постанові №319, яку Нацбанк прийняв 11 жовтня. Ця постанова, за словами Богдана КОВЧА, начальника управління Національного банку України в Чернівецькій області, також обмежує активні операції банків. Це означає, що банк зможе видавати кредит лише на ту суму, яку з часу прийняття постанови йому повернули позичальники за виданими раніше кредитами.
За тиждень люди забрали з банків
три мільярди доларів
Приводом для прийняття таких обмежень Нацбанком стала паніка серед населення, причина якої на 90% – психологічний чинник. Як повідомляє "Комерсант-Україна", за тиждень населення вилучило три мільярди доларів вкладів. Щоби заспокоїти людей і щоби банки нормально працювали, ухвалили таке рішення.
Посприяла збільшенню панічних настроїв, зокрема, рейдерська атака на "Промінвестбанк". Лише у нашій області населення і підприємства за тиждень вивели з цього банку вкладів на 40 мільйонів гривень.
Фахівці відзначають, що у постанові не написано прямо – "заборонити видавати депозити", адже, відповідно до Цивільного кодексу, вкладник має право достроково забрати свій депозит. У постанові зазначено, що "не допускається виконання банками зобов’язань за договорами про залучення коштів до закінчення терміну повного виконання зобов’язань, незалежно від категорії контрагента".
– Не бачу жодних причин хвилюватися вкладникам банків. НБУ робить грамотні і вчасні кроки, щоби вберегти українську банківську систему від обвалу, – вважає незалежний фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. – Таким чином Нацбанк страхує ліквідність банків через світову фінансову кризу та через реакцію, що виникла навколо "Промінвестбанку". Ситуація свідчить , що події перебувають під контролем Національного банку.
Гарантії вкладників планують збільшити до 200 тисяч гривень
Про призупинення видачі кредитів фізичним особам через нестабільну ситуацію в банківській системі країни в інтерв’ю Бі-Бі-Сі повідомив голова Ради Асоціації українських банків (АУБ), радник Президента Станіслав АРЖЕВІТІН. "Ми обговорили проблеми і на нараді київських банкірів вжито заходів, які повинні підсилити банки. Ми домовилися, що в цій ситуації призупинимо кредитування фізичних осіб, наприклад, на придбання автомобілів, побутової техніки. Це не є гроші в економіку. Потрібно заощадити кошти на рахунку в банку", – пояснив голова АУБ.
"За вересень банківська система видала 18 млрд грн кредитів, а в умовах світової кризи, коли всі знижують кредитування, це ненормально і небезпечно", – сказав у коментарі виданню "Комерсант-Україна" голова правління "Ощадбанку" Анатолій ГУЛЕЙ. На його думку, через два тижні валютний ринок стабілізується, а через місяць зникне паніка в населення.
Можливо, найближчим часом для стабілізації ситуації на банківському ринку буде запроваджено ще одне нововведння. Є прогнози, що для зниження панічних настроїв сьогодні планується створити із прибутку Нацбанку стабілізаційний фонд, що збільшить гарантії вкладників з 50 тисяч гривень до 200 тисяч гривень (нагадаємо: це сума, яку вкладник отримує у разі втрати платоспроможності банком, у межах розміру свого вкладу, включно з відсотками).
Надія МАКУШИНСЬКА, Марина КАРАСЬОВА
14-10-2008, 10:36
0
3 071