Стрімке зростання курсу долара в обмінних пунктах комерційних банків 18 вересня спровокувало ажіотаж у Чернівцях. Готівковий курс продажу американської валюти до гривні в різних обмінниках стрибнув до 5,05-5,20. А за кілька днів курс знизився до 5,05. Проте панічні очікування у буковинців залишилися.
Давати офіційні коментарі, як і пояснити причини валютних стрибків, у філіях чернівецьких банків переважно відмовляються. Мовляв, вони знають не більше того, про що пишуть газети, а стався стрибок курсу для них так само несподівано, як і для всіх мешканців області. Але прогнозують, що невдовзі долар впаде до того курсу, яким був на початку року, тобто 5,05. При цьому рекомендують в ситуації валютних стрибків не робити поспішних вчинків і не позбуватися гривень, адже ще недавно ми не знали, куди подіти долари. Наприклад, як повідомили в обласній філії одного з банків, 18 вересня, порівняно з попереднім днем, купівля доларів та євро зросла на 1,5%, продаж – на 3%. Хоча ажіотажу, як це трапилося навесні, біля валютних кас не було.
За словами Ярослава Кирпушка, директора Буковинського центру розвитку та реконструкції, курс долара щоосені дещо підвищується, це сезонний фактор. Збільшується попит на товари, зокрема і на імпортну продукцію, люди починають робити запаси на зиму, оживає ринок нерухомості тощо. Ще одна причина осінніх валютних коливань: на міжбанку виникає підвищений попит на долар, оскільки треба розрахуватися за енергоносії. Причиною першого зміцнення долара на початку вересня експерти власне і вважають те, що “Нафтогаз України” скуповував валюту на міжбанківському ринку, щоби розрахуватися з “Газпромом”.
“Ви подивіться що в країні коїться? – анонімно зауважили в одному з чернівецьких банків. – На готівковий курс тиснутиме підвищений попит на валюту людей, які хочуть пережити політичні негаразди, маючи заощадження в євро або доларах”.
На думку більшості фінансових аналітиків, долар триматиметься наприкінці року на міжбанку і на готівковому ринку з невеликим тимчасовими перепадами в межах 5-5,1 гривні за долар. А якщо країна переживатиме політичні потрясіння, гривня може обвалитися до рівня 7,5. Але у фінансовому середовищі така думка не одностайна. Деякі експерти не виключають зворотного процесу, коли національна валюта відносно долара зміцниться. За словами аналітика інформаційно-аналітичного центру “Форекс-клуб” Олександра Палія, передумови для обвалу гривні можуть з’явитися, але НБУ не зацікавлений в цьому і наразі проводить відповідну монетарну політику.
Марина Карасьова
До теми
Вчора, 22 вересня, Нацбанк встановив офіційні курси валют на рівні: 485,1000 гривні за 100 доларів та 690,5884 гривні за 100 євро.
Рада Нацбанку України вже затвердила основи грошово-кредитної політики на 2009 рік.
Курс гривня/долар планують утримати на рівні 4,85 плюс-мінус 4% до кінця року, вважає голова Ради НБУ Петро Порошенко. Водночас Рада Нацбанку розширила коридор курсу гривня/долар на наступний рік до 5%. За словами П.Порошенка, на початку 2009 року, коли будуть відомі дані по дефіциту торгового балансу й показники інфляції на кінець року, Рада НБУ перегляне прогноз курсу валют.
23-09-2008, 11:15
0
6 353