Протягом учорашнього дня філії комерційних банків курс долара підняли приблизно на 30 копійок. Якщо зранку охочі придбати долари могли це зробити за 4,95, то вже після обіду на вивісках обмінників з’явився курс долара 5,15-5,20. Курс євро теж підстрибнув – 7,3-7,5. При цьому офіційний курс гривні до долара і євро, встановлений Нацбанком, залишався попереднім – 4,85 і 6,86 відповідно.
Стрімкий стрибок курсу долара стався всупереч усім прогнозам, за якими до Нового року, можливо, він плавно мав піднятися до 5,0. У місті валютний ажіотаж, чернівчани бігають обмінниками і розчаровано поглядають на гривні.
“Хто обвалив гривню і за що?”, мабуть найактуальніше питання в Чернівцях було вчора. Кореспондент “МБ” спробував з’ясувати, що сталося у філіях і відділеннях банків.
– Готівково-валютний ринок швидко реагує на ситуацію, яка склалася на міжбанківському валютному ринку, а він стрімко підняв курс долара,– вважає Наталя ВАЦЕБА, начальник відділу валютного контролю та ліцензування управління НБУ в області. – Крім того, в Росії – економічна криза, яка відбилася і в Україні.
– Офіційний курс поступово повертається до тої позначки, на якій був на початку року – 5,05, – каже Наталя Вацеба. – Валютні каси комерційних банків протягом дня можуть змінювати курс, і він може суттєво відрізняється від офіційного.
В одному з комерційних банків розповіли, що причиною стрімкого подорожчання валюти є насамперед політична ситуація, адже з економікою все гаразд. Політична криза викликає підвищений попит на долар. Є панічні очікування катаклізмів, і людям комфортніше перечекати їх із доларами або євро. Проте за такими високими курсами буковинці не дуже валюту і купують. На запитання “Що буде завтра?”, відповіли: “Не відомо, бо ніхто ж учора не знав, що сьогодні відбудеться таке стрімке зростання. Долар і євро дорожчають закономірно, але ж не так швидко. Така ситуація не тільки в області, а й в усій країні”.
Проте в більшості філій і відділень банків пояснень добитися так і не вдалося. Курси валют зросли всі одночасно й раптово, а ось пояснити, чому це відбувається (хоча би заради того, щоби зняти валютний ажіотаж), більшість просто відмовлялися або радили звернутися до Києва, до Нацбанку.
До теми
17 вересня на міжбанківському валютному ринку України відбулося різке зниження курсу гривні відносно долара США. Угоди укладалися за курсом 4,84 грн. за долар і до кінця торгів ставки зросли до 4,95 грн за долар. Вчора торги відбувалися в курсовому діапазоні 5,01-5,03 гривень за долар, вони відкрилися зі значним дефіцитом валюти, що призвело до зміцнення долара відносно гривні.
Начальник відділу аналізу фінансових риків ING Банку Олександр Печерицин стрімке здешевлення долара на міжбанку пояснює глобальними тенденціями і прогнозує, що якщо найближчим часом на світовому фінансовому ринку ситуація стабілізується, то курс на міжбанку повернеться до попереднього значення.
Марина Карасьова
19-09-2008, 10:46
0
3 043