Стабілізацію цін і навіть незначне їх зниження експерти називають сезонним явищем і пояснюють добрим урожаєм. Але вже наприкінці вересня прогнозують новий виток інфляції, який спричинить сфера послуг.
Начальник Головного управління економіки ОДА Ігор СІДЛЯР повідомив, що в області індекс споживчих цін в серпні зафіксовано на позначці 99,7%.
„І хоча під час паводка значні площі посівів було пошкоджено, ситуація на ринку сільгосппродукції контрольована, тому значного подорожчання продуктів не було влітку і не буде восени”, -переконаний головний економіст області.
“Передумов для стрімкого зростання цін на продукти немає”, - також запевняє Віктор ЛАЩАК, начальник Держінспекції з контролю за цінами в області.
Овочі невдовзі почнуть дорожчати – це сезонний фактор. Держінспекція з контролю за цінами влітку фіксувала зниження цін на капусту, моркву, буряк, цибулю. А вже у першій декаді вересня ціни завмерли - овочі ще не дорожчають, але вже й не дешевшають.
Врожай в країні цього року добрий, проте дорожчають газ, електроенергія, пояснює Віктор Лащак, а як наслідок, виробники будуть змушені підвищувати вартість продукції. Натомість дешевшає пальне, що може дещо нівелювати ситуацію.
Дорожчає на Буковині м’ясо. При стабільному попиті, на ринку нині дефіцит м’ясних пропозицій. Аграрії не зацікавлені у вирощуванні худоби. Крім того, чимало її загинуло в області під час повені. Висока ціна позначиться на ковбасних виробах, наприклад, “Колос” вже задекларував підвищення вартості своїх виробів на 5%.
- Хоча через паводок і постраждали посіви, але це не вплине на вартість борошна, оскільки буковинські зернові не годяться для випічки хлібобулочних виробів. Для борошна використовуємо зерно з південних областей, а цього року там дуже добрий врожай, – коментує Віктор Лащак.
Дешевшають нині гречка і рис. Крім того, оптимістичні прогнози щодо олії – аграрії цього року посадили більше соняшника, ніж торік, і зібрали відмінний врожай.
Марина Карасьова
Коментарі
- Україна – індустріально-аграрна країна з вираженим річним циклом, - коментує Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку. - Пік цінової активності відбувається саме восени (аграрії зібрали врожай, виробники його переробили) та спричиняє пожвавлення на всіх ринках: фінансовому, нерухомості, енергетичному тощо. Крім того, триватиме активна підготовка до зими. Підвищений попит на певну продукцію може призвести до дефіциту і відповідно до підвищення вартості.
Економіст Всесвітнього банку Руслан ПІОНТКОВСЬКИЙ пояснює новий виток інфляції очікуваннями подорожчання сфери послуг. На його думку, високе зростання доходів громадян викликає подорожчання в цій сфері, що стає помітнішим восени. Тобто після літнього подешевшання продуктів, на українців чекає осіннє “компенсаційне” подорожчання.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр ЖОЛУДЬ вважає, що вереснева інфляція становитиме вже 2%, а річний прогноз – 22%. Підгрунтя для песимізму щодо цін – насамперед у подорожчанні газу для населення, зростанні зарплат бюджетників і пенсій, збільшенні вдвічі акцизу на тютюн і алкоголь.
18-09-2008, 10:31
0
2 405