Мешканець Росошан Кельменецького району Василь Мосяндз із дружиною мають дві корови. Пенсіонери добре доглядають за ними та мають молоко високої якості.
- Нам обом молока треба небагато, а ось копійчина згодилася би, - розповідає господар. – Тому напочатку літа вирішили здавати його заготівельникам із новоселицького “Екосиру”, які пообіцяли платити по 1,1 гривні за кілограм. З нашого села приблизно двісті приватних господарств погодилися на таку здачу. Проте грошей фірма нам не заплатила і досі. Це вже четвертий місяць пішов. Мені підприємство заборгувало 1400 гривень. А декому й більше. До речі, молоко в Новоселицю здавали і мешканці навколишніх сіл – їм теж гроші не повернули. Тепер не знаємо вже до кого звертатися!
Рік тому впорядкувати здачу молока від населення взялися й на Сторожинеччині – з ініціативи райуправління агропромислового розвитку і дорадчої служби організували два заготівельні кооперативи, придбали відповідне обладнання. Майже в кожному селі знайшлися їздові та лаборанти, які за оплату обслуговують людей, які здають молоко. Облаштували й приймальні пункти...
- Молоко від населення погодилися збирати на переробку два підприємства – “Екосир” з Новоселиці та сирзавод із Надвірної Івано-Франківської області, - каже керівник кооперативу “Сторагрогромада” Михайло Крецький. – Платили по 1,2 гривні за кілограм. Але літо промайнуло, а грошей за продукцію немає. Той же “Екосир” заборгував нам понад 700 тисяч гривень, ще 200 тисяч – надвірнянці. Останні, причому, навіть уникають контактів з нами. Тому ми подали позов до суду. Новоселицький же завод по декілька тисяч гривень боргів повертає, але дуже мало: минулого тижня перерахували всього 26 тисяч. А борг за послуги технічним працівникам – їздовим та лаборантам, становить 200 тисяч гривень. Крім цього, ми взяли банківські кредити й придбали для господарів 100 тонн зерна, бо не всі здавачі хочуть оплату в грошах. Також “Екосир”, щоби збити ціну, необгрунтовано занижує сортність молока. Тому зараз плануємо здавати молоко тим переробникам, які більш надійні фінансово. Так, кооператив “Новобросківецький” вирішив укласти угоду із молокозаводом із Городенки Івано-Франківської області. Ми теж знайшли іншого переробника, з Чернівців – дочірнє підприємство київської фірми „Аполло”, який готовий платити за кілограм сировини по 1,25 гривні і по 15 копійок за послуги. Оплата – два рази на місяць. Сподіваємося, що співробітництво з новим партнером буде діловим і без обману.
Налаштовані на подальшу співпрацю з селянами і на новоселицькому „Екосирі”.
- У літній період ми закуповували у Сторожинецькому, Кельменецькому, Сокирянському та Новоселицькому районах 140-150 тонн молока, а реалізовували втричі менше, - ділиться директор “Екосиру” Володимир Галиць. – Зараз така ситуація, що маємо 1,5 мільйона гривень дебіторської заборгованості і 800 тисяч – кредиторської. Поступово здавачам молока борги повертаємо, вже складено графік погашення. За місяць-два розрахуємося й надалі продовжимо заготовляти молоко від селянських господарств.
Василь Гринюк
18-09-2008, 10:23
0
2 762