Позичити гроші на нове будівництво чи добудову житла мешканці сільської місцевості Буковини мають змогу під три відсотки – майже вдесятеро дешевше, ніж у комерційному банку. Основна умова: позичальник повинен бути офіційно прописаним у сільській місцевості та мати легальну зарплату, достатню для сплати позики.
Довідки збирав три місяці
– Узяв кредит на будівництво хати влітку цього року, – розповів Роман ГРИЩУК. – Зараз уже практично вивів другий поверх. Якби не погана погода, міг би уже накрити. Це вигідна позика, бо інфляція значно вища за ставку кредиту. За кордоном така ставка 3% річних вважається нормальною, а не пільговою. А наші банки, я дізнавався, кредити на будівництво дають під 25-28%, а під 20% хіба що в доларах.
Усе, що передбачав зробити за отримані гроші, Роман Грищук уже практично виконав. Кошти отримував частинами – чотири транші по 25 тисяч гривень. За перший транш звів фундамент, надав фотографії та опис зроблених робіт комісії. Після цього отримав наступний транш на іншу частину майбутнього дому. Щоби зекономити на оплаті праці майстрів, чимало будівельних робіт чоловік виконував сам. До зими планує поселитися в новій двоповерхівці. А гроші за неї повертатиме впродовж десяти років.
– Найскладніше у цій позиці – зібрати довідки, – ділиться досвідом Роман Романович. – Є перелік з 21 документа. Але, щоб їх отримати, на один документ треба принести до п’яти різних довідок. Я, хоч і не щодня, але бігав за ними приблизно три місяці. То сесії селищної ради треба чекати, то документи везуть завіряти до Чернівців. Це при тому, що чиновники від архітектури в Глибоцькому районі працюють дуже швидко – в інших районах, знаю, люди витрачали значно більше часу. І райрада, і РДА наші йшли назустріч.
Окрім витраченого часу на збір документів, на оформлення кредиту Р. Грищуку знадобилися й додаткові кошти – страховка, оцінка майна тощо забрали чотири-п’ять тисяч гривень.
У черзі за кредитом стояти не потрібно – поки що
Найчастіше позики за програмою "Власний дім" буковинці беруть на зведення нового будинку чи завершення розпочатого, розповіли в обласному фонді підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Трохи рідше – на газифікацію сільських осель. Найбільше у списку кредитувальників мешканців Глибоцького, Вижницького, Кіцманського, Кельменецького районів.
Багатьом, на жаль, відмовляють в отриманні позики. Причини, як правило, – відсутність офіційної роботи (чимало людей у селах сьогодні працюють без офіційного оформлення) та замалі офіційні доходи. Позичальник повинен заробляти стільки, щоби вистачило на життя усім членам його родини (із розрахунку прожиткового мінімуму) і залишилися гроші на погашення позики. Тому зарплати медсестри чи сільського вчителя часто замало, щоби взяти кредит. Знадобиться також готовий проект на майбутній дім – проектна документація залишається чинною впродовж трьох років. Інші додаткові витрати на отримання кредиту досить незначні. Як стверджують фахівці фонду, тарифи на страхування заставного майна та життя страхувальника є найнижчими в області. Але без страховки не обійтися. Бо, скажімо, якщо щось трапиться з позичальником, повернення кредиту ляже не на плечі його сім’ї, а на страхову компанію.
Наразі необхідних для видачі кредитів грошей у Чернівецькому обласному фонді підтримки індивідуального житлового будівництва на селі вистачає. Тож поки що стояти в черзі за позикою не потрібно.
Надія МАКУШИНСЬКА
Довідка
Програма пільгових позик "Власний дім" запроваджена в регіоні з 2007 року і на період до 2011 року. Займається її реалізацією Чернівецький обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. За три роки він прокредитував 83 сільських забудовників на суму майже три мільйони гривень.
Умови пільгової позики:
- ставка становить 3 % річних без жодних комісій (0% – для позичальників, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей);
- термін позики – до 20 років;
- валюта – гривня.
Кредит надається для:
- будівництва нового житла;
- завершення розпочатого будівництва житла;
- реконструкції житлового будинку;
- газифікації житла.
Куди звертатися: Чернівецький обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Чернівці, вул. Гайдара, 1 Е, оф. 104, тел. 7-49-00.
Вимоги до застави: необхідно мати проектно-кошторисну документацію та нерухоме майно, яке буде надано в заставу (це може бути як власне майно, так і майно третіх осіб-заставодавців). Кредити в сумі до 20 тисяч гривень можуть надаватися без застави, для забезпечення кредиту необхідна порука трьох громадян.
Документи: перед збором документів слід звернутися до фахівців Фонду, щоби попередньо оцінити свої можливості отримати позику (чи достатній рівень офіційної зарплати, щоби повертати кредит і забезпечувати сім’ю; чи має позичальник необхідну заставу тощо).
18-09-2008, 10:21
0
13 529