Чи вигідно вирощувати овочі на дачних ділянках

у номері / економіка, бізнес
8 741
0
Оксана та Ігор свою дачу у Ленківцях придбали чотири роки тому. Під час розповіді попереджають, що працюють на дачі не для того, щоби економити на продуктах, а насамперед для того, щоби вирощувати свої екологічно чисті продукти і водночас, щоби їхня дитина частіше була на свіжому повітрі. Вони погодилися на їхньому прикладі порахувати витрати на дачу. Це не фіксована сума, адже кожен по-різному витрачає гроші на свої дачні ділянки.
Найдорожчою є розсада перцю і помідорів
На дачу сім’я їздить на автомобілі раз на два тижні. Від вулиці Авангардної, де мешкають Ігор та Оксана, до Ленківців – 12,5 кілометра. За одну поїздку проїжджають 25 кілометрів, а це майже два літри бензину. Виходить, що на дорогу подружжя витрачає щоразу майже 13 гривень. Початок дачного сезону припадає на середину квітня, отож у вересні минуло 22 тижні дачного сезону. В Оксани та Ігоря, якщо їздити раз на два тижні, на дачний сезон припадає 12 тижнів, тож на дорогу вони витратили майже 160 гривень.
Дачна ділянка має стандартних шість соток. На двох сотках у подружжя збудований будиночок, а на чотирьох – вирощують урожай. На те, що ділянка невелика Оксана не нарікає. Хвалиться, що земля тут родюча і врожаю збирають достатньо.
– На городі садимо капусту, помідори, огірки, баклажани, перець, цибулю, зелень і навіть квіти, – розповідає Оксана. – Щодо розсади, то нинішнього року найдорожчою була розсада перцю і помідорів. На неї витратили 130 гривень. Капусту вирощували з насіння, на пакет насіння витратили не більше 10 гривень. Але загалом розсада обходиться приблизно у 200 гривень. Садимо 50-60 кущів баклажанів, понад сто кущів помідорів. А ось насіння картоплі беремо у батьків, тож на нього гроші не витрачаємо.
Коли садимо картоплю, її підживлюємо природним добривом – попелом. Під час її росту купуємо засоби від жуків. Намагаємося вибирати ті, які не мають небезпечних речовин. На це витрачаємо 10 гривень. Кропимо один-два рази за сезон. Також спецільним добривом підживлюємо помідори. Добриво так само коштує 10 гривень.
З відра картоплі збирають три мішки
– Свої витрати ніколи не підраховуємо, – продовжує Оксана. – Але завдяки дачі вже чотири роки не купуємо картоплі. Садимо ми відро картоплі, а збираємо три мішки, ще й на насіння залишається. Помідори, перець, баклажани консервуємо з нашого городу.
На дачу Оксана та Ігор їдуть на один день. Оксана розповідає, що особливої їжі не беруть. Але тим не менше на їжу витрачають приблизно 20 гривень. Отож за найменшими витратами на продукти за 12 тижнів дачного сезону їжа обходиться у 240 гривень.
Дачна ділянка Оксани та Ігоря приватизована, тож за неї вони не платять. Не платять і за електрику, бо її тут немає. Вже впродовж кількох років не купляли й городній інвентар.
Але витрати, про які розповіло подружжя, не остаточні, адже ще майже два місяці триватиме дачний сезон і збір урожаю.
Підрахунки
За нашими підрахунками, за 12 тижнів дачного сезону Оксана та Ігор витратили гроші на дорогу 160 гривень, на розсаду 200 гривень, на насіння капусти 10 гривень, на засіб від колорадського жука 10 гривень, на добриво для помідор 10 гривень, на продукти 240 гривень – всього виходить 630 гривень. Тобто щомісяця на дачу припадає 126 гривень.
Сума, на перший погляд, незначна. Але порівняємо їх з ринковою вартістю продуктів. Влітку ціни на помідори становлять 3-4 гривні за кілограм, тобто за 30 гривень можна придбати 10 кілограмів помідорів. Картопля в сезон коштує 2,5 гривні. Припустимо, що сім’я з трьох осіб з’їсть 15 кілограмів, тобто на це витратять 37 гривень. Баклажанів, які коштують 3,5 гривні, з’їдять не більше п’яти кілограмів за місяць, тобто витратять на них 17,5 гривень. Якщо придбати за місяць шість кілограмів перцю, ціна якого чотири-п’ять гривень, то на це витратять приблизно 30 гривень. Отож за ринковими цінами сім’я з трьох осіб на овочі у літній місяць витрачає приблизно 115 гривень. Виходиться, на ринку їх придбати дешевше, але тоді смачних запасів на зиму з власного городу не буде.
Людмила ОСАДЧУК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм