Позика дозволить у найкоротший термін зробити квартиру зразком сучасного дизайну. Однак за це доведеться заплатити зайвими витратами: позичивши 100 тисяч гривень, за два роки доведеться віддати мінімум 150 тисяч.
При виборі позики варто звертати увагу не тільки на відсоткову ставку, а й на комісії банку. Зазвичай банки встановлюють разову комісію від 0 до 5 відсотків від суми кредиту, щомісячні комісії (від 0 до 1 відсотка) та комісії за зняття готівки (від 0,5 до 5%).
- Особливо зверніть увагу на щомісячні комісії, адже, здавалося б, незначна сума може відчутно збільшити вартість кредиту. Щодо комісії за зняття готівки, то на ній можна зекономити, якщо не розраховуватися готівкою за будматеріали чи послуги під час ремонту, - радить Світлана Черкай, член правління комерційного банку.
Щоби максимально знизити вартість кредиту, експерт радить обирати позики у формі невідновлюваної кредитної лінії. У рамках такого кредиту за клієнтом “бронюється” певна сума коштів, необхідних для ремонту. А позичальник може брати гроші не всі одразу, а частинами, за необхідності. Це дозволить дещо зекономити на сплаті відсотків (людина виплачує відсотки лише за ту частину кредиту, яку вона отримала).
Є й інші додаткові витрати. За умовами надання кредиту, в більшості банків позичальник зобов’язаний застрахувати і нерухомість, яку він надає в заставу, і себе. Приблизно за страховки слід заплатити 0,3-0,5 відсотка від вартості нерухомості та 0,1-0,3% від суми кредиту. Також доведеться витратитися на послуги нотаріуса та оцінщика. Державне мито за посвідчення іпотечного договору становить 0,1% від суми договору іпотеки. Послуги нотаріуса обійдуться у 300- 700 гривень. Адже щоби передати нерухомість під заставу, її слід оцінити та оформити договір застави.
Кредити на ремонт банки, як правило, видають на термін до 10 років. Як застава за такими кредитами може виступати квартира, дім, земельна ділянка, автомобіль. Тому, крім стандартного списку документів для отримання кредиту (паспорта, ідентифікаційного коду, довідки про доходи за останнє півріччя), знадобляться документи, які підтверджують право власності на нерухомість чи автомобіль, які клієнт надає в заставу. Також у банку можуть вимагати свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини і навіть диплом. Знадобиться і рахунок-фактура на будівельні матеріали.
Зазвичай банки видають кредити під заставу нерухомості на суму до 70-80 відсотків вартості застави. Тобто якщо у вас є квартира ціною 100 тисяч доларів, банк може вам видати до 70-80 тисяч доларів. Щоправда, отримати такий кредит значно складніше, ніж споживчий чи автокредит. Тут позичальнику доведеться, фактично, пройти процедуру отримання іпотечного кредиту, тобто зібрати документи, оцінити квартиру тощо.
Окрім того, оскільки кредит видається під заставу житла, то існує певний ризик це житло втратити. Це може статися, якщо позичальник перестане платити за кредитом і банк буде змушений через суд добиватися продажу майна.
Інший спосіб отримати кредит на ремонт – не надавати заставу, а домовитися з поручителем – людиною, які має достатні офіційні доходи і готова нести відповідальність, якщо у позичальника будуть проблеми з поверненням коштів. У більшості банків їх надають на менший термін, ніж кредити під заставу, і під вищу відсоткову ставку.
- Кредит на ремот сьогодні взяти значно легше, ніж, скажімо, позику на придбання житла, - розповів економіст Григорій Прокопець. – Якщо в банку бачать, що людина готова оформити велику заставу, скажімо, житло, а на ремонт їй потрібна порівняно незначна сума, вони менше придираються до позичальника і, як правило, видають кредит.
За словами економіста, серед різних валют, у якій банки надають позики, сьогодні варто звернути увагу на євро: “Євро падає і є прогнози, що воно і надалі падатиме. З початку року ця валюта подешевшала відносно гривні на 8 відсотків і, гадаю, до кінця року вона ще відсотків на вісім впаде. Тому зараз було би дуже цікаво брати позики в євро. Якщо, наприклад, взяти такий кредит під 12%, то за рік за рахунок зміни курсу 8% можна виграти. Скажімо, людина, яка отримує доходи в гривні, кілька місяців тому 100 євро могла купити за 740 гривень, а сьогодні – за 690 гривень”.
Надія ВАСИЛИШИН
Середні ставки за кредитами станом на серпень 2008 року
(дані компанії “ПростоБанк консалтинг”)
Вид кредиту гривня долар США
на житло 20.69 14.56
на землю 20.00 14.47
на автомобілі 23.03 16.25
під заставу 22.16 15.67
на товари 49.97
готівкою 51.22
4-09-2008, 11:56
0
4 941