Витрати й економію грошей на рік плануйте восени

у номері / економіка, бізнес
4 247
0
Розпочинати наводити лад у своїх фінансах фахівців радять з осені. Після літнього сезону відпусток саме час подумати, як зберегти свої гроші і які важливі придбання запланувати. Навіть ті, хто отримують невелику зарплату, відкладаючи щомісяця певну суму, за рік можуть накопичити собі на відпочинок, за кілька років – відкласти на дачу чи автомобіль. Метою для заощаджень може бути також придбання житла, накопичення стартового внеску для отримання банківського кредиту, забезпечення безбідної старості. Але в будь-якому разі мета повинна бути. Адже потрібен стимул, щоб регулярно відкладати частину своїх доходів, а не залишати їх у магазині, спокусившись розпродажем.
Заощаджень повинно вистачити мінімум на три місяці
Саме зі створення недоторканого запасу заощаджень, або накопичення так званих грошей "на чорний день", радять розпочати впорядкування фінансів експерти. У кожної родини має бути напохваті така сума заощаджень, на яку, у разі потреби, можна прожити три-шість місяців. Це потрібно для захисту сім’ї у разі можливої втрати роботи тощо.
Щоб накопичити цю суму, достатньо щомісяця відкладати 10% своїх доходів. А урізати свої витрати на одну десяту, на думку фінансистів, може кожна людина. Накопичений "недоторканий запас" зручно тримати на депозиті в будь-якому банку, який є учасником Фонду гарантування вкладів. Сума депозиту не повинна перевищувати 50 тисяч гривень – саме стільки вкладник зможе отримати з Фонду у разі виникнення проблем у банку.
Заробити вигідні відсотки можна не менш ніж за рік
Зібравши потрібну суму "на чорний день", можна вдаватися до більш прибуткових вкладень своїх грошей. Вони, на відміну від банківських вкладів, здатні перекрити рівень інфляції, хоча і є більш ризикованими. Це, зокрема, вкладення коштів у інвестиційні фонди, акції вітчизняних підприємств, золото, нерухомість, землю.
Ці вкладення уже потрібно робити з певною метою: підрахувати, скільки і для чого вам потрібні кошти і протягом якого часу доведеться накопичувати потрібну суму. "Треба мати певну фінансову ціль, під яку ви акумулюєте ці кошти, – зазначає Любов ПАВЛЮХ, директор зі зв’язків з громадськістю УАІБ. – За рік вкладень можна через інститути спільного інвестування, нічого не витрачаючи, заробити собі на відпустку. Головне пам’ятати, що інвестувати слід вільні кошти, які не знадобляться вам щонайменше впродовж року. У жодному разі не можна інвестувати останні кошти чи позичені. Адже дохідність завжди пов’язана з ризиком, і лише час перетворює гроші на капітал".
Подбайте про пенсію
Чим раніше ви почнете відкладати гроші на старість, тим краще. У більшості розвинутих країн уже стало нормою не сподіватися лише на державну пенсію, а самотужки думати про те, щоб на схилі літ не бідувати. Тому не зайве серед інших видів заощаджень знайти можливість інвестувати щомісяця хоча б 50 гривень у майбутню пенсію.
Для пенсійного накопичення існують спеціальні фінансові інститути: компанії зі страхування життя та недержавні пенсійні фонди. Певною мірою для пенсійного накопичення підходять і банківські депозити на тривалий строк. Ще один шлях – спробувати купити нерухомість, і розраховувати на те, що в старості вам допомужуть прибутки від здачі в оренду цього житла.
Можна обрати одразу декілька видів вкладень. Скажімо, сьогодні в Україні діє кілька десятків відкритих недержавних пенсійних фондів, учасниками яких може стати кожен громадянин, незалежно від регіону проживання. Відсотки за банківськими вкладами переважно нижчі, ніж відсоток дохідності пенсійних фондів, зате банки дозволяють робити заощадження в усіх трьох валютах, а не лише у гривні. Окрім того, у валюті ще можна інвестувати в накопичувальне страхування життя.
Надія ВАСИЛИШИН
На замітку
Усі фінанси фахівці радять розподілити на три частини:
1. Поточні витрати (комунальні послуги, харчування, одяг, освіта, транспорт, платежі за існуючими кредитами та інші нагальні потреби). Кошти для оплати цих витрат не обов’язково тримати вдома чи на зарплатній картці – їх вигідніше розмістити на гнучкому банківському депозиті, з якого можна знімати чи вносити гроші в будь-який час.
2. Заощадження (так звані гроші "на чорний день"). Їх розміщують на строкових банківських депозитах, недержавних пенсійних фондах чи вкладають у страхові програми.
3. Інвестиції (вільні кошти, які повинні працювати і приносити найвищий дохід). Інвестувати можна в акції, розвиток бізнесу, інвестиційні фонди, нерухомість.

Коментар
Євген ЖИТАРЮК, незалежний фінансовий радник:
– Сьогодні багатьом людям методом проб і помилок доводиться вчитися правильно розпоряджатися грошима. Адже нас батьки не вчили культурі роботи з грішми. Це дуже важливо, щоб людина могла розібратися у способах заощадження, щоб могла убезпечитися від різних сумнівних пропозицій, які можна знайти у місцевих фірмах чи в Інтернеті. При цьому не грає ролі багатство – навіть людина, яка живе на середню зарплату, повинна грамотно розпоряджатися своїми коштами, щоб їх примножити.
У Росії вже поширена послуга, коли у фахівця можна замовити планування бюджету для сім’ї на один-п’ять років. У нас ці послуги лише починають зароджуватися. Але в Чернівцях уже діють декілька незалежних експертів у сфері фінансового консультування, страхових послуг, кредитів. Вони можуть надати грамотну консультацію з приводу інвестицій чи інших питань. Причому, такі послуги для клієнта є безкоштовними.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм