- Ми дійшли висновку, що потрібно відмовитися від виробництва харчового спирту й перепрофілювати обладнання для випуску асортименту технічних спиртових рідин, - розповідає директор Лужанського експериментального заводу Петро Федірко. – Бо така продукція завжди має попит.
Давалося це нелегко, адже завод мав 8 мільйонів гривень кредиторського боргу. Однак завдяки модернізації виробництва, лужанчани першими в Україні освоїли виробництво розчинників із етилового денатурованого спирту, а з 2004 року - технічних спиртових рідин. 2006 року завод першим в Україні освоїв виробництво універсальної автомобільної рідини “Гамаюн” - добавки для виробництва екологічно чистих біобензинів. Впровадили тут і установку з отримання біогазу із післяспиртової барди, яка наполовину забезпечує потребу підприємства в газі та очищає заводські стоки.
- Впродовж останнього року споживачам ми відправили понад три тисячі тонн “Гамаюна”, - продовжує Петро Федірко. – В середньому щомісяця ми випускаємо 400 тонн цієї авторідини двох видів. Єдина проблема – дедалі менше закуповуємо бурякової меляси, яка є головною сировиною для виробництва цієї продукції, бо площі цукрових буряків в країні щороку скорочуються. Щоби не знижувати обсягів виробництва, на рівні “Укрцукру” було вирішено на цукрових заводах реорганізувати виробничий процес так, щоби частину цукрового сиропу – 20-40%, спрямовувати на отримання цукру, а решту - близько 50%, на спиртові заводи. Це дасть можливість в декілька разів збільшити обсяги вирощування цукрових буряків, виробництва цукру, сиропу, меляси, спиртової продукції.
Наразі експериментальний завод не може самостійно завершити роботи з впровадження пілотної установки з очищення післяспиртової барди та інших стоків, яка дозволяє зменшити їх екологічну шкідливість вп’ятеро та отримувати при цьому з кожного метра кубічного 30 кубометрів біогазу. Нині впроваджена перша черга установки – біореактор ємністю 500 кубометрів, що дає можливість очищати лише 15% виробничих стоків. Впровадження другої черги установки не лише вирішило би проблему експлуатації відстійників, а й дозволило би підприємству отримувати майже 12 тисяч кубометрів біогазу власного виробництва, що наполовину зменшить споживання заводом природного газу. Зараз ОДА звернулася до міністерства навколишнього середовища з проханням виділити лужанчанам для добудови біореактора 950 тисяч гривень.
Василь Гринюк
17-07-2008, 11:35
0
3 631