Вперше в Чернівцях та в Україні перевидано унікальну "Абетку з історії України", де літери-картини вирізано з дуба. Створив її виходець із Буковини – скульптор Ярослав Паладій. Він народився у селі Кострижівка на Заставнівщині, але життя прожив у США. Ініціатором перевидання став завідувач експозиції "Буковинська діаспора" Валерій Бєлінський. Він розповів "МБ" про Ярослава Паладія та його "Абетку".
– Ім’я талановитого краянина досі маловідоме в Україні, зокрема й на Буковині. Ми маємо дуже багато матеріалів про життєвий і творчий шлях Ярослава Паладія. Їх нам передали зі США дружина скульптора Єлисавета Паладій-Поритко та інші родичі. Торік відзначали столітній ювілей від дня народження Ярослава Паладія. Ми ж вирішили перевидати його "Абетку з історії України" (вона вийшла в Нью-Йорку 1973 року як ювілейне видання Наукового товариства ім Т. Шевченка).
У таборі для переселенців відкрив художню майстерню– Пане Валерію, розкажіть трохи про Ярослава Паладія.
– Він народився 21 квітня 1910 року в родині вчителів у селі Кострижівка. Навчався в гімназії. 1938 року Ярослав отримав диплом скульптора в Академії мистецтв у Бухаресті. Ще студентом створив барельєфи, які прикрашали Військову академію в Бухаресті та румунський павільйон на всесвітній виставці у Нью-Йорку.
– Як Паладій опинився у США?
– Ярослав залишив Буковину після приходу радянської влади. Спочатку поїхав до Німеччини, де працював на фабриці порцеляни. Згодом із дружиною перебрався до Австрії, де опинився в українському таборі для переселенців. Там він відкрив невелику художню майстерню. 1949 року сім’я переїхала до США. У листі до родичів він писав: "Життєва хуртовина розкинула нас, де нам ніколи і не снилось бути…"
Випалив у натуральну величину портрет митрополита Шептицького– Які роботи скульптора особливо відомі?
– Ярослав Паладій відкривав для американців невідому їм Україну. Він створив чимало робіт, які принесли йому славу. Зокрема відомі бронзовий барельєф "Князь Ігор на коні", пірографіка (випалювання на липовій дошці, – авт.) "В’їзд Богдана Хмельницького до Києва" та інші. Скульптор випалив у натуральну величину портрети митрополита Андрея Шептицького і патріарха Йосипа Сліпого. Нині ці роботи зберігаються в Українському Патріаршому музеї в Римі. А макет скульптури гетьмана Івана Мазепи встановили в місті Баунд-Брук (США), як пам’ятник жертвам голодомору в Україні.
– А як він створив свою "Абетку з історії України"?
– Цю роботу Ярослав Паладій вважав своїм найкращим творінням. Він працював над "Абеткою" понад три роки, детально продумуючи кожну із 33 літер-ілюстрацій. Скульптор вирізав їх із дуба. Свій задум декоративно подати кожну літеру пояснював тим, щоб у глядача не залишилося жодного сумніву, що ця абетка є українською. Кожна ілюстрація відбиває якусь відому постать, подію, спогад. Наприклад, Гонта, Довбуш, князь Ігор, княгиня Ольга, Франко, Шевченко. Або рідні та незабутні трембіта, млин, хата, родина, церква, Йордан, Великдень. Унікальність "Абетки" полягає ще й у віршах до кожної літери, які написав поет Леонід Полтава (Єнсен). Вони передають зміст і настрій кожної ілюстрації. Ярослав Паладій відійшов у вічність після важкої хвороби 19 січня 1997 року. Поховали його на православному цвинтарі Св. Андрія у Саут Баунд Бруку, штат Нью-Джерсі. На його пам’ятнику викарбували прізвище "Паладій" літерами-картинами з його "Абетки". Скульптор завжди з теплотою згадував про Буковину: "То був час, який, на жаль, ніколи не верне. Хіба що гарні спомини минулого залишаться назавше".
Як розповіла директор видавничого дому "Букрек" Дарина ТУЗ, "Абетка з історії України" вийшла тисячним тиражем. Книгу отримали всі міські та обласні бібліотеки.
Її можна також придбати в магазині. Вартість – близько 50 гривень. (Надія БУДНА)
22-07-2011, 15:41
0
3 107