Перед канікулами народні депутати ухвалили закон, який забороняє надавати (отримувати) споживчі кредити в іноземній валюті. Причина – збільшення кількості неповернених кредитів у валюті після кризи.
Як повідомили в одному з банків області, проблеми з погашенням валютних кредитів розпочалися наприкінці 2008 – на початку 2009 років, коли долар подорожчав до восьми гривень. Люди оформляли валютні кредити для купівлі квартир, автомобілів, земельних ділянок тощо. А віддавати довелося значно більшу суму в гривнях.
– Після 2008 року валютні кредити надаємо тільки експортерам для розвитку бізнесу, – розповідає спеціаліст із продажу одного з банків Наталія ПЕЛИПЕНКО. – А до того валютні кредити оформляли ті, хто хотів придбати авто чи іпотеку, розвинути бізнес. Нині ж мало хто цікавиться валютними кредитами. Вважаю, що їх заборона доречна.
Директор чернівецької дирекції одного з банків Євгенія КОНОПСЬКА впевнена, що у валюті мають здійснювати тільки операції, пов’язані з експортом чи імпортом.
– Схвалюю скасування споживчих валютних кредитів, – зізнається директор банку. – Українці мають отримувати позики у національній валюті. Адже у гривнях вони отримують зарплату, пенсію. Чому в США не надають кредити у рублях чи гривнях? Останнім часом люди навіть вкладають більше у гривнях, ніж у валюті: порівняно з валютними, депозити в гривнях за І квартал цього року зросли на півтора-два відсотки.
Експерти називають проблеми, які може викликати заборона валютних кредитів. Серед них – дефіцит гривні, зниження ставок за валютними вкладами і подорожчання кредитів. Працівники банків більшість із них відкидають.
– Дефіциту не буде, адже гривні нині багато, – вважає Євгенія Конопська. – На суму, більшу, ніж позичальник може сплатити, кредити не видаватимуть. Адже під час оформлення позики працівники банків беруть до уваги довідку про доходи. Щодо ставок за валютними вкладами, то вони падають і в гривнях, і у валюті.
Дія нового закону не поширюється на кредитні угоди, укладені раніше. Тому позичальникам, які мають валютні кредити, доведеться погасити свій борг.
Кредити і кредитні борги в області (млрд грн)Видано кредитів:- загальна сума – 4,80;
- у валюті – 2,96;
- у гривнях – 1,84.
Борги:- загальна сума – 1,75;
- у валюті – 1,15;
- у гривнях – 0,6.
(Дані управління Нацбанку в області на 1 липня 2011).
Які ще зміни передбачено1. Збільшується перелік кредитних умов, які зобов’язаний повідомити банк перед наданням споживчого кредиту:
– орієнтовну сукупну вартість кредиту з урахуванням відсоткової ставки;
– вартість всіх послуг (реєстратора, нотаріуса тощо), пов’язаних з одержанням кредиту.
2. Банк не має права встановлювати у договорі про надання споживчого кредиту збори, відсотки, комісії, платежі, не визначені законом.
3. Пункти кредитних угод заборонено друкувати дрібним шрифтом або на темному тлі.
4. Споживач не зобов’язаний сплачувати банку додаткові комісії, збори, відсотки, які не були зазначені у договорі. Зокрема й штрафи за дострокове погашення кредиту.
5. Для стягнення застави банк може звертатися одразу до виконавчої служби, а не до суду.
6. Особу, яка не сплачує кредит, можуть виселити із житла тільки за рішенням суду. При цьому їй зобов’язані надати постійне житлове приміщення, зазначене в рішенні суду.
22-07-2011, 14:58
0
1 694