Арка, розписана лебедями, феніксами, голубами, вишуканими геометричними візерунками… Така рідкісна ручна робота прикрашає будинок на вулиці Ольги Кобилянської, 12. І поряд із цією красою вмонтовано кондиціонер.
"МБ" розпочинає серію публікацій про стан старих житлових будівель міста, які мають історичну цінність, але перебувають у занедбаному стані.
Колись були вітражі – тепер фанера
Будинок на вулиці Ольги Кобилянської, 12, – унікальний. Стеля арки розписана вручну. Використано білий, коричневий, блакитний, сірий, жовтий, червоний кольори. Розписи з такою кількістю кольорів знайти дуже важко. У 1980-х його хотіли зафарбувати, але архітектор міста не дозволив. 2003 року в будинку встановлювали кондиціонер і частково пошкодили фрески. Мешканка будинку чернівчанка Тетяна ПРОЦЕНКО обурюється: "Як можна організовувати екскурсію до арки з унікальними розписами і водночас встановлювати тут кондиціонер?"
За декілька метрів, де збираються туристи, – вхід до підвалу. У підвалі – брудно, постійно стоїть вода. Проходимо вхід у підвал і потрапляємо у дворик. У дворику на стінах будівлі – три кондиціонери, сохне білизна, немає жодної лавиці. Найнеприємніше – запах паленого жиру та часнику, який іде з кухні (поряд знаходиться кафе).
– По стіні йде витяжка, але чому вона закінчується майже там, де закінчується стіна? Чому її не підняли на декілька метрів вгору? – дивується пані Тетяна. – Тепер ми маємо дихати цим смородом? Немає затишної атмосфери у нашому дворику. Ми навіть боїмося стояти під аварійним балконом, спробуйте на ньому постояти!
Між вікнами у під’їзді будинку – орнаментальні вставки. Колись тут були вітражі, а зараз – вікна з побитим склом або фанерою. Дуже гарна структура сходів будинку. Малюнок на плитці коридору перегукується з малюнком кованих металевих візерунків, які підтримують перила. Збереглися внутрішні дубові перила, є старовинні пілястри.
Виходимо на балкон. Пробую стати на дошки – вони одразу прогинаються. Крайньої дошки немає – впала. "Ми ходили у ЖРЕП №9. Нам надіслали декількох робітників, які сказали, що його укріпили. А яке ж це укріплення?" – каже пані Тетяна
З гнилого даху – вид на ратушу
Підіймаємося до покрівлі будинку. Її оздоблюють пишні прикраси – атіки. Заходимо на горище… Майже скрізь стоять відра, пляшки, миски, тазики, маленькі ванни. Дах прогнив, протікає. Мешканці скаржаться на вологі стелі з 1997 року, але відповідь одна: "На ремонт даху немає коштів". Дзвонимо в одну із квартир. Власниця оселі Олена Буланова показує нам у кімнатах стелі, вкриті плямами.
– В інших квартирах така сама ситуація. Ми постійно ходимо на горище, стежимо, де протікає, підкладаємо посудини, – каже Тетяна Проценко.
Повертаємося на дах. Відчиняємо у покрівлі віконечко і виглядаємо з нього. Панорама з покрівлі будинку – частково розвалений димар, а за ним на задньому тлі – верхівка ратуші. "Зі свого гнилого даху ми бачимо ратушу, але з ратуші нас не помічають. Напевно, не хочуть бачити наші проблеми", – сумно іронізує пані Тетяна.
З історії будинкуУпродовж п’яти років Тетяна Проценко досліджувала історію будинку.
- Ми знали, що наш будинок збудували 1903 року, – розповіла дослідниця. – Однак нещодавно знайшла нові дані – 1901 року. Він належав Р. Краусу. Збудували його як прибутковий дім і здавали помешкання в оренду. Мама мені розповідала, що будинок звели за кошти трьох братів. Вони виїхали з міста у 1940-х роках. А в 1950-х мешканці будинку бачили чоловіка, який уважно його оглядав. Як з’ясувалося, це був один із братів. Йому було приємно, що будинок зберігся.
- За Австрії тут був магазин із продажу скла, порцеляни, за румунських часів – спиртовий трест "Краус і К", магазин мод і радіоапаратури "Колумбія". Також знайшли дані, що на першому поверсі будинку була швейна майстерня Росса, магазин Пампули Ігрекула і ресторан господаря Лукула.
Що кажуть у ЖРЕПіРозалія БАНАРЮК, виконувач обов’язків начальника ЖРЕПу №9:– Наші спеціалісти оглянуть будинок. Вживемо заходи, щоб ліквідувати вказані недоліки. Здійснимо всі необхідні роботи, які стосуються поточної підтримки будинку.
* Про те, які поточні роботи виконуватимуть майстри, і про те, чи потребує будинок капітального ремонту, читайте у наступному випуску "МБ".
Також у наступному номері читайте думки спеціалістів про те, як можна захистити старі будинки.
Якщо ви живете у старому будинку і він потребує допомоги, повідомте нам за номером телефону: 58-94-84, (050) 374-79-39.
22-07-2011, 14:37
0
1 846