RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Тисячі кандидатів у депутати та на посади міських, селищних і сільських голів взяли участь у місцевих виборах на Буковині. То за що ж боровся весь натовп кандидатів, причому подекуди навіть підкуповуючи виборців і використовуючи інші нечесні методи? І який "шматок пирога" дістався переможцям виборчих перегонів?

Чернівецькій міськраді
є що ділити


Як пояснює Борис РУСНАК, експерт з виборчого права, інститут місцевого самоврядування найкраще реалізовано в містах обласного значення:

– Тобто міська рада Чернівців має найбільше повноважень. Тут є чим керувати: є майно, є земля, є бюджет і гроші... Тільки комунальне підприємство "Калинівський ринок" чого вартує? Тобто це конкретні питання. Натомість що може вирішувати сільська рада? Ні бюджету, ні грошей. Єдине, що є в селі, – це земля. Але знову ж таки – зважаючи в якому. Якщо село в рекреаційній зоні або біля центральної траси, воно процвітає. Бо захоче підприємець відкрити кафе вздовж траси – він повинен отримати дозвіл у раді.

Мабуть, тому в сільрадах, розташованих у Карпатах чи біля Дністра, а також поблизу обласного центру боротьба за владу під час виборів була досить жорсткою.

При цьому міська, селищна чи сільська рада може в будь-який час припинити повноваження міського, селищного або сільського голови – двома третинами голосів. "Мер також може звернутися до Верховної Ради щодо призначення позачергових виборів міської ради, якщо рада не виконує своїх повноважень або порушує Конституцію чи закон, – зауважує Борис Руснак. – Проте для цього йому потрібно спочатку отримати відповідне рішення суду. А депутатам натомість нікуди не потрібно звертатися, щоби припинити повноваження голови. Таких випадків на рівні міст було небагато, а на рівні сіл – десятки, а може, й сотні.

"Влада облради швидше примарна"

Менше можуть щось ділити, роздавати і забирати обласна і районні ради. Хоча облрада може вирішувати долю обласних надр, тобто надавати і скасовувати дозволи на використання, наприклад, мінеральних джерел, видобування гравію, піску чи глини.

– Влада обласної і районної рад швидше примарна, – вважає Борис Руснак. – Чому Партія регіонів захотіла мати більшість? Щоби всі інші партії не плуталися під ногами, а рада голосувала так, як замовить губернатор. Голова ОДА – депутат, його заступники – депутати, голови РДА і начальники управлінь – депутати. В Конституцію України закладено принцип розподілу влади на законодавчу, виконавчу і судову. І якщо рада складається з тих самих держслужбовців, то яке ж це місцеве самоврядування? У радах, на мою думку, не повинно бути службовців, які працюють у виконавчій владі. Інакше порушується принцип розподілу влади і виходить: сам приймаю рішення, сам виконую і сам себе контролюю.

Крім того, як зауважує Борис Руснак, у законі про статус депутатів місцевих рад була норма: якщо депутата було обрано від однієї партії, а згодом він перебіг в іншу, то перша могла відкликати його з депутатів. А тепер імперативний мандат скасували.

– Судячи з результатів виборів, що ОДА замовлятиме, то облрада і штампуватиме. Там, де не добрали більшість на виборах, доберуть з інших партій, – вважає Б. Руснак. – Адже тепер будь-хто може написати заяву і стати членом провладної партії.

Який із мера диригент, так і гратиме оркестр

Міський голова має значні повноваження, і якщо це людина досвідчена, то вправно їх використовує. Миколі Федоруку досвіду не позичати, тому він вміє ладнати з депутатами, принаймні, щоби не було двох третин, які могли би його позбавити повноважень.

Мер у міськраді скликає сесію і головує на її засіданнях. Він підписує рішення, які ухвалює сесія. "Зрозуміло, що від диригента значною мірою залежить, як грає оркестр. І судячи з того, що Микола Федорук диригує вже 17-й рік, йому це добре вдається", – каже Б. Руснак.

Крім того, мер очолює виконком. І хоча склад виконкому затверджують депутати, але пропонує кандидатів, з якими комфортно буде працювати, саме міський голова.

Також мер має повноваження приймати певні рішення одноосібно. Зокрема своїм розпорядженням призначати і звільняти посадових осіб, керівників комунальних підприємств тощо.

Якщо сесія ухвалила рішення, а мер з ним не погоджується, то він має право його не підписати і повернути сесії на повторний розгляд. У Чернівцях такі випадки траплялися, і депутати жодного разу вето Федорука не подолали.
Марина Карасьова
11-11-2010, 10:31
Коментарів 0 Переглядів 1 659

Теги -
Близько 5-ї години ранку патрульні отримали виклик про ДТП зі зникненням.

Чоловіка шукали майже пів сотні рятувальників

59-річний водій автомобіля "Renault Duster" наїхав на велосипедиста
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.