Обласний бюджет, який ухвалила у середу сесія облради, за оцінками фахівців, дозволяє утримати на плаву лише соціальну сферу. А ось грошей на добудову об’єктів освіти, медицини та тих, які було пошкоджено повінню 2008 року, не вистачить – розраховують хіба що на стабілізаційний фонд уряду. Як же в цій ситуації почуватимуться райони?
– Я щасливий, що справедливо було поділено дотацію вирівнювання: кожен район отримає по 500 тисяч гривень, які підуть на зарплату працівників органів самоврядування, – розповідає Василь КОЗАК, голова Сокирянської райдержадміністрації. – Загальна ж сума цієї дотації – 20 мільйонів, але решту область ділитиме після того, як райони ухвалять свої бюджети.
Нашому району трохи легше, бо маємо суттєву фінансову допомогу від будівництва Дністровської гідроакумулюючої станції – 20 мільйонів гривень. А капітальні вкладення у нас чималі, адже маємо низку об’єктів, які треба будувати чи добудовувати. Скажімо, потрібно придбати обладнання для нової лікарні, зробити добудову до будинку культури у Сокирянах. Також хочемо цього року в усіх сільських школах замінити вікна. Також треба капітально відремонтувати приміщення спортшколи у райцентрі, відкрити дитсадок у Ломачинцях, дитячу спорт-школу в Романківцях, дитячі садки у тих селах, де взагалі немає дошкільних закладів. Це вимагає значних коштів. Їх шукатимемо і власними силами.
– Ухвалений бюджет дозволяє нам вижити, – каже Юрій НИКИФОРЯК, голова Вижницької райради. – Обсяг районного бюджету – 105 мільйонів гривень. Цих грошей вистачить на соціально захищені статті. Але не достатньо коштів на апарат управління, утримання дитсадків, здійснення капітальних і поточних робіт. Сподіваємося на дотацію вирівнювання з обласного бюджету, бо сума власних надходжень у нас невелика – лише 17 мільйонів. Маємо надію й на те, що Надвірнянське нафтогазовидобувне управління, яке освоює Лопушнянське нафтове родовище, поверне району чотири мільйони гривень, які воно заборгувало за два роки. Ці кошти ми завжди направляли на соціально-економічний розвиток. Наразі ми отримали лише 300 тисяч гривень, які використали торік для проведення фестивалю. Цього ж року нам потрібно звести школи у Вовчинцях та Валах, будинок культури у Чорногузах. А ще треба збудувати три мости через Сірет. Будемо думати, де шукати кошти на ці цілі.
– У нас теж ті 500 тисяч з дотації вирівнювання буде використано на захищені статті бюджету, – розповідає Григорій ТИМЧУК, голова Хотинської райради. – Власних надходжень, а це податки з фізичних осіб та за землю, маємо 15,5 мільйона гривень. Контрольна ж цифра районного бюджету – 155 мільйонів гривень. Тому сподіваємося на дотацію з Києва й на те, що будуть фінансові надходження від найбільшого нашого "спонсора" – підприємства "Арго". Так, 12 мільйонів гривень нам потрібно для добудови пологового відділення райлікарні разом із придбанням для нього різного обладнання. Аналогічна ситуація з лікарнею у Клішківцях. Також треба добудувати приміщення шкіл у Бочківцях і Перебиківцях. А ще потрібно 720 тисяч гривень для завершення газифікації Гордівців – єдиного села в районі, яке досі не газифіковане. Я вже не кажу про дитячі садки. Ми шукатимемо кошти, але без централізованої фінансової підтримки не обійтися.
– На жаль, у нас немає субвенцій з державного бюджету на інвестиційні проекти, що охоплюють 60 першочергових об’єктів, на які потрібно 114 мільйонів гривень, – констатує Тамара СЕМЕНОВИЧ, голова постійної комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій. – І вперше немає субвенцій на будівництво житла для військовослужбовців. Треба зробити й інвентаризацію регіональних програм розвитку, яких майже 50. Одне слово, вихід один – самим працювати над дохідною частиною бюджету.
Василь ГРИНЮК
14-05-2010, 12:16
0
1 824