RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Свято Перемоги сторожинчанин Михайло КАСПРОВ зустрічатиме вдома: 88-річний полковник у відставці вже не може пересуватися самостійно – допомагає дружина. Іноді й пам’ять підводить, особливо коли йдеться про назви міст, які довелося визволяти.

У першому ж бою здобув орден Червоної Зірки

– У мене таке життя – хоч книжку пиши, – каже ветеран. – Змалку бідував: народився на Хмельниччині у багатодітній сім’ї. Ледве вижили під час голодомору. Перед війною мене призвали до армії й відправили служити в окрему авіаескадрилью у містечку Кобрино, що в Білорусії. Звідти подався до Мінська, де мене прийняли в танкове училище. А коли почалася війна, нас перевели до Ульяновська, а після випуску відправили на фронт.

За перший же бій лейтенанта Каспрова було нагороджено орденом Червоної Зірки – відбили у німців залізничну станцію Касторну в Курській області. Противник перебував глибоко в окопі, била артилерія й замасковані танки. Однак атака підлеглих Каспрова була вдалою, причому без втрат. Командир танкової бригади не лише похвалив молодого офіцера, але й представив до високої бойової нагороди. Незабаром старший лейтенант Каспров став командиром танкової роти. Невдовзі його підрозділ захопив хутір Первомайський, який люто обороняли танкісти-есесівці. Атакувати довелося вночі. Коли бій стих, Каспров виліз із танка, щоб оглянути бойову машину, – здалося, що пошкоджено гусеничні траки. У цю мить неподалік вибухнула міна, осколком якої командиру роти відірвало палець правої руки. За бій офіцера нагородили орденом Вітчизняної війни першого ступеня.

– Спочатку в нас були на озброєнні легкі танки Т-40, бензинові, вони горіли, як смолоскипи, – згадує Михайло Каспров. – А коли пересіли на Т-34, воювати стало безпечніше: дизельний двигун, потужність – 500 кінських сил. Щоправда, гармата була слабшою, ніж у німецьких "тигрів", але ми знали слабкі місця цих танків й підбивали їх.

Як умілого командира капітана Каспрова перед закінченням війни направили навчатися у танкову академію в Москву. Вже тут він став майором. А ще взяв участь у знаменитому Параді Перемоги 24 червня 1945 року.

У КДБ доніс товариш

– До параду нас готували два місяці, щодня по чотири години ми марширували, – продовжує ветеран. – Коли командував навчанням маршал Рокосовський, було легко, а Жуков чіплявся навіть до дрібниць. Команда була така: "Чобіт не шкодувати!" За хороші вміння я отримав подяку від Сталіна. Парад розпочався – а тут злива. Ми не дуже змокли, бо були одягнуті в однострої, пошиті з добротного англійського сукна, подарованого з нагоди такого дійства королевою Великобританії. Коли Парад завершився, я подався на квартиру, в якій мешкав.

Закінчити академію власник сталінської подяки не зміг.

– Я прочитав у книзі "Ленін – Сталін", що Йосип Віссаріонович "груб и нетактичен". Розповів про це товаришу, а той доніс на мене у КДБ. Крім цього, я розповідав і про голодомор, зокрема про випадки людоїдства, які були в моєму селі. Слідчий не повірив мені й особисто їздив до моєї матері. За "антирадянську агітацію" мене засудили.

Сидів у Луб’янці, Лефортовому. Не били, але тижнями не давали спати. Ще я чув крики в’язнів, яких піддавали тортурам.
У місцях позбавлення волі фронтовик перебував з 26 липня 1947 року до 29 листопада 1954 року. Реабілітували учасника Параду Перемоги 1957-го. Вийшовши на волю, ветеран війни подався додому, а потім переїхав до Сторожинця, в якому військовим комендантом був дядько Каспрова. Але на роботу довго не міг влаштуватися – втручалися відповідні органи. Потім почав працювати в лісгоспі, з посади головного інженера пішов на пенсію. Виховав двох дочок, має онуків і правнуків. Каспров – почесний громадянин Сторожинця.

– Мене попередили ще місяць тому, що мені потрібно буде поїхати до Москви на святковий парад до 65-річчя Перемоги, а тепер в районі сказали, що вже не треба їхати, – зітхає Михайло Каспров. – Про нас, ветеранів, влада згадує раз на рік.
Василь ГРИНЮК
6-05-2010, 10:28
Коментарів 0 Переглядів 2 439

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.